Reklama
Rozwiń

Wymiar sprawiedliwości: Rekordowa liczba spraw trafiła do sądów w 2011 r

W 2011 będzie ich pół miliona więcej niż przed rokiem. Elektroniczne postępowanie zachęca do pozywania. Rośnie też świadomość prawna społeczeństwa

Publikacja: 20.10.2011 05:00

Wymiar sprawiedliwości: Rekordowa liczba spraw trafiła do sądów w 2011 r

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Wszystko wskazuje na to, że 2011 r. będzie rekordowy  pod względem liczby spraw wpływających do polskich sądów. Przekroczą 13 mln, a to o pół miliona więcej niż w 2010 r.

– To granica naszych możliwości – przyznaje Grzegorz Wałejko, wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za sądownictwo.

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że tylko do sądów rejonowych, które obsługują 92,8 proc.  wszystkich spraw, w pierwszym półroczu wpłynęło 6,1 mln spraw (patrz ramka). Najliczniejszą grupę stanowią sprawy cywilne, a wśród nich  postępowania nakazowe i upominawcze (wzrost o blisko 25 proc.).

Jaki jest powód takiego wzrostu?

– Rośnie świadomość prawna społeczeństwa –  uważa sędzia Irena Kamińska ze Stowarzyszenia Sędziów Themis. – Mogłyby pomóc  sposoby pozasądowe,  na przykład mediacja, ale te są  jeszcze w powijakach.

Sędzia Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, uważa, że jedną z głównych przyczyn rekordowego wpływu jest sąd elektroniczny.

– Zachęcone przez łatwość i tańszy sposób dochodzenia nawet najmniejszych kwot firmy pozywają częściej

– mówi „Rz".

Jako przyczyny wymienia się także:   rosnącą intensywność życia gospodarczego, coraz bardziej skomplikowane stosunki społeczne i stale zwiększaną  kognicję sądów. Środowisko sędziowskie samo szuka sposobu na rozwiązanie problemu.

– Jeśli wszystkie sprawy,  które są  teraz w sądach, muszą w nich pozostać, to w I  instancji powinni  zająć się nimi referendarze – mówi sędzia Kamińska.

Kolejny sposób to  obowiązkowa mediacja przed skierowaniem sprawy do sądu.

– Przynosi efekty w wielu państwach – przekonuje sędzia Strączyński.– O zmniejszeniu kognicji sądów na razie nie ma mowy, bo do tego potrzebna jest zmiana konstytucji.

Więcej w serwisie:

Prawnicy, doradcy i biegli

»

Sędziowie i sądy

»

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono