Czy sędziowie muszą procesować się o wynagrodzenia

Prezesi sądów dzielnie walczą z roszczeniami swoich sędziów, składają odpowiedzi na pozwy, kwestionują wyliczenia i stosują przeróżne sztuczki procesowe.

Publikacja: 05.06.2024 04:30

Czy sędziowie muszą procesować się o wynagrodzenia

Foto: Adobe Stock

Wobec nieuzasadnionego zaniżenia pensji sędziowskich i prokuratorskich w latach 2021–2023 przez sądy pracy przetacza się obecnie fala spraw o wynagrodzenia. Czy rzeczywiście konieczne jest, aby sprawy te zalewały sądy i opóźniały rozpoznanie normalnych spraw pracowniczych? Wydaje się, że możliwe są także inne drogi rozwiązania tego problemu.

W latach 2021–2023 wynagrodzenia sędziów były wypłacane sprzecznie z regulacją zawartą w art. 91 § 1c ustawy – prawo o ustroju sądów powszechnych. Wyliczano je bowiem na podstawie art. 12 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej w 2021 r. oraz art. 8 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022, a także art. 9 analogicznej ustawy dotyczącej 2023 r. Ten sposób obliczania wynagrodzenia sędziów spowodował jego zaniżenie o kwoty sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?