Dodatkowy urlop sędziego a przydział spraw

Wykorzystywanie dodatkowego urlopu ma istotny wpływ na przydział spraw.

Publikacja: 16.08.2023 11:05

Dodatkowy urlop sędziego a przydział spraw

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Wśród przywilejów stanu sędziowskiego jest prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, który w razie niewykorzystania może być zamieniony na ekwiwalent pieniężny.

Sędziowie jako pracownicy mają prawo do urlopu wypoczynkowego na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Ponadto ustawodawca, biorąc pod uwagę szczególny charakter ich pracy, przewidział dla nich bonus w postaci prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Według art. 92 § 1 usp sędziemu przysługuje corocznie urlop dodatkowy w wymiarze: sześciu dni roboczych po dziesięciu latach pracy oraz 12 dni roboczych po 15 latach pracy. Im dłuższy zatem staż pracy posiada dany sędzia, tym więcej ma dodatkowych dni wolnych – sześć lub 12. Warto zaznaczyć, że do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu dodatkowego, wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia w sądzie lub prokuraturze na stanowiskach: asesorów sądowych, asesorów prokuratorskich, sędziów i prokuratorów, w Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej na stanowiskach: prezesa, wiceprezesa lub radcy, a także okresy wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego lub zajmowania samodzielnego stanowiska w organach władzy publicznej, z którym związana była praktyka prawnicza, oraz inne okresy zatrudnienia, jeżeli z tego tytułu przysługiwał zwiększony wymiar urlopu (art. 92 § 2 usp). Wymiar dodatkowego urlopu powoduje, że sędziowie z odpowiednim stażem pracy mają w istocie stosunkowo dużo dni urlopowych do wykorzystania w każdym roku kalendarzowym.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
Aktorka Magdalena C. usłyszała zarzut za reklamę wódki w sieci
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo dla Ciebie
Polacy studiują medycynę online w Ukrainie
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo w Firmie
Afera wizowa w MSZ uderzy rynek pracy
Opinie Prawne
Wojciech Tumidalski: Zatrzymanie posłanki PO Kingi Gajewskiej: Czy policja zna przepisy?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej