Piotr Kosmaty: Przymus bezpośredni wobec pacjenta

Prawny model ochrony zdrowia psychicznego powinien pilnować, by osoby z zaburzeniami psychicznymi nie czuły się wykluczone ze społeczeństwa.

Publikacja: 15.03.2023 12:09

Piotr Kosmaty: Przymus bezpośredni wobec pacjenta

Foto: Adobe Stock

Jedną z prerogatyw zastrzeżonych tylko dla państwa jest możliwość stosowania przymusu. Państwo, aby mogło pełnić swoje konstytucyjne funkcje, musi dysponować odpowiednim instrumentarium pozwalającym mu na sprawne działanie. Jednym z najbardziej dotkliwych narzędzi w ręku aparatu państwowego jest możliwość stosowania przymusu bezpośredniego, który drastycznie wkracza w sferę praw oraz wolności człowieka i obywatela.

Konieczność stworzenia optymalnych warunków do skutecznej pomocy medycznej pacjentowi wyznacza jeden z obszarów, w którym dopuszczalne jest stosowanie środków przymusu bezpośredniego. Uruchomienie tych środków możliwe jest tylko dla osiągnięcia pozytywnego celu leczniczego, co oznacza, że nie wolno ich pod żadnym pozorem stosować, aby wyrządzić jakąkolwiek szkodę lub dolegliwość pacjentowi.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP