Piotr Kosmaty: Prawnokarna ochrona pracownika

Jest ustalony minimalny standard, jaki musi spełniać każdy stosunek pracy.

Publikacja: 26.10.2022 12:42

Piotr Kosmaty: Prawnokarna ochrona pracownika

Foto: Adobe Stock

W art. 24 Konstytucji RP ustrojodawca zadeklarował, że praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej, a państwo sprawuje nadzór nad warunkami jej wykonywania. Przywołana norma konstytucyjna ze względu na swoją treść oraz umiejscowienie w systematyce ustawy zasadniczej stanowi jedną z zasad ustroju naszego państwa, a tym samym podkreśla szczególną rolę pracy.

Ponadto art. 24 Konstytucji RP stanowi klauzulę generalną, co pozwala na budowanie różnych modeli ochrony pracy. W wyroku TK z 4 października 2005 r. podkreślono, że z zasady zawartej w art. 24 Konstytucji RP wynika obowiązek stwarzania przez państwo gwarancji ochrony pracowników, w tym ochrony przed niezgodnymi z prawem lub nieuzasadnionymi działaniami pracodawcy, oraz kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy. Kolejne gwarancje praw osób wykonujących pracę przewidziane są w art. 65, 66 oraz 67 Konstytucji RP.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP