Rachunek przepływów pieniężnych sporządzany metodą pośrednią

Przygotowanie zestawienia zdarzeń i operacji, które wystąpiły w firmie i które mają wpływ na przepływy pieniężne, powinno być pierwszym krokiem do sporządzenia raportu.

Publikacja: 09.12.2015 06:00

Rachunek przepływów pieniężnych sporządzany metodą pośrednią

Foto: 123RF

O rachunku przepływów pieniężnych sporządzanym metodą pośrednią napisano wiele artykułów, poradników, opracowań. Wydawałoby się, że wiadomo już wszystko, tymczasem w praktyce można odnieść wrażenie, że temat ten jest ciągle aktualny. Prawidłowe sporządzenie rachunku przepływów jest jednym z trudniejszych zadań, jakie stoją przed służbami finansowymi jednostki, ponieważ diabeł tkwi w szczegółach, które przy sporządzaniu cash flow są bardzo istotne. Może nawet bardziej istotne niż ogólne zasady i założenia sporządzania tego elementu sprawozdania finansowego. Wszelkie niuanse są w tym przypadku bardzo ważne, dlatego warto im się jeszcze raz bliżej przyjrzeć, jednocześnie wskazując, gdzie tkwi najwięcej pułapek i niebezpieczeństw popełnienia błędu.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt