Leasing w sprawozdaniu finansowym

Jednostki wykorzystujące w swojej działalności obce składniki aktywów na podstawie umowy leasingu muszą dokonać kwalifikacji takiej umowy do celów bilansowych jako leasingu finansowego lub operacyjnego. Taka kwalifikacja ma wpływ na ujęcie leasingu w księgach, a następnie na jego prezentację w sprawozdaniu finansowym.

Publikacja: 27.12.2022 20:00

Leasing w sprawozdaniu finansowym

Foto: Adobe Stock

Jeżeli zawarta umowa spełnia co najmniej jeden z siedmiu warunków określonych w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), należy ją zakwalifikować do umowy leasingu finansowego. Jeżeli umowa nie spełnia żadnego ze wspomnianych warunków, traktowana jest jak umowa leasingu operacyjnego.

Jednostki, o których mowa w art. 3 ust. 6 uor mogą kwalifikować umowy leasingu dla celów bilansowych według zasad określonych w przepisach podatkowych. Z takiego uproszczenia można skorzystać, jeżeli nie wpływa ono na rzetelne przedstawienie sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego jednostki.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?