Amortyzacja środków trwałych będących we współwłasności

Współwłasność środka trwałego nie wyłącza możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych. Należy jednak w prawidłowy sposób określić wartość początkową takiego środka trwałego oraz wpływ ustaleń współwłaścicieli odnośnie do jego wykorzystywania na zasady dotyczące amortyzacji.

Publikacja: 16.08.2022 21:39

Amortyzacja środków trwałych będących we współwłasności

Foto: Adobe Stock

W polskim prawie wyróżnia się dwa rodzaje współwłasności – łączną oraz w częściach ułamkowych. Istotą współwłasności w częściach ułamkowych jest wyodrębnienie udziałów w danej rzeczy. Każdy ze współwłaścicieli jest samodzielnym właścicielem określonego ułamkiem udziału w rzeczy i może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych.

Współwłasność łączna jest natomiast bezułamkowa – w jej przypadku współwłaściciele są łącznie właścicielami całej rzeczy i wspólnie powinni podejmować decyzje dotyczące rozporządzania tą rzeczą. Najpowszechniejszym przykładem tego rodzaju współwłasności jest majątek wspólny małżonków pozostających w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej. Ten rodzaj współwłasności występuje także w majątku nabytym przez wspólników spółki cywilnej. To jednak właśnie kwestii małżeńskiej współwłasności najczęściej dotyczą zagadnienia problematyczne związane z amortyzacją.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP