Kiedy można zmienić sposób opodatkowania

Właściciel firmy, który ją zlikwidował i założył nową, ma prawo wybrać inny sposób opodatkowania.

Aktualizacja: 24.07.2018 08:27 Publikacja: 24.07.2018 08:06

Kiedy można zmienić sposób opodatkowania

Foto: 123RF

Wybór formy rozliczenia z fiskusem obowiązuje przez cały rok – taka jest generalna zasada. Ale przedsiębiorca, który chce zmienić sposób opodatkowania, może zamknąć firmę i założyć nową. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj także: Zmiana formy opodatkowania do 22 stycznia

Wystąpił o nią mężczyzna, który w grudniu zeszłego roku odwiesił działalność gospodarczą. Ma na utrzymaniu żonę i dziecko. Chciałby się rozliczać z małżonką, nie ma jednak takiej możliwości, płacąc podatek liniowy. Dlatego zależy mu na opodatkowaniu według skali.

Czy może w trakcie roku zlikwidować działalność, a następnie ją rozpocząć, wybierając inną formę rozliczenia? Twierdzi, że przepisy tego nie zabraniają.

Czytaj także: Lekarz-komandytariusz musi zmienić sposób opodatkowania praktyki

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Podkreślił, że podstawową formą rozliczania dochodów z działalności gospodarczej jest skala podatkowa (18 lub 32 proc. PIT). Przedsiębiorca nie musi składać oświadczenia o jej wyborze. Powinien natomiast zawiadomić fiskusa, jeśli chce płacić 19- -proc. podatek liniowy.

Decyzja o sposobie rozliczenia dotyczy również następnych lat, chyba że przedsiębiorca do 20 stycznia danego roku zawiadomi skarbówkę o jego zmianie. Nie można natomiast zmienić formy opodatkowania w trakcie roku. Mogą to zrobić tylko ci, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą.

Z interpretacji wynika, że za rozpoczynającego działalność gospodarczą można uznać także tego, kto wcześniej (nawet w tym samym roku) ją zlikwidował, zawiadomił o tym naczelnika urzędu skarbowego oraz dokonał wykreślenia z ewidencji. Nie ma podstaw, aby odmówić mu statusu rozpoczynającego działalność i prawa do wyboru formy opodatkowania.

Po założeniu nowej działalności może się rozliczać według skali podatkowej. Za 2018 r. będzie więc musiał złożyć dwa zeznania: PIT-36L za okres, w którym dochody z działalności opodatkowywał stawką liniową, oraz PIT-36 za czas prowadzenia firmy rozliczanej według skali.

Co do zasady przedsiębiorcy mają cztery możliwości opodatkowania. Przede wszystkim skalę i stawkę liniową (uregulowane w ustawie o PIT). Skala to 18 lub 32 proc. podatku. Wyższy zapłacimy, gdy dochody przekroczą 85 528 zł. Nie oznacza to, że stała 19-proc. stawka (płacona niezależnie od wysokości dochodu) będzie zawsze opłacalna dla osób, które zarabiają powyżej progu. Generalnie powinny się nad nim zastanowić osoby, których dochody przekraczają 100 tys. zł rocznie, pamiętając, że na stawce liniowej nie ma prawa do wspólnego rozliczenia i ulg (wolno tylko odliczyć składki ZUS i podzielić się 1 proc. PIT).

Przedsiębiorcy mogą też wybrać uproszczone formy rozliczenia – ryczałt (podatek odprowadzamy od przychodu) albo kartę (danina w stałej wysokości niezależnie od obrotów). To mniej formalności, trzeba jednak pamiętać, że nie możemy odliczać tu firmowych kosztów (w niektórych rodzajach działalności mogą być wysokie).

Wybór formy rozliczenia z fiskusem obowiązuje przez cały rok – taka jest generalna zasada. Ale przedsiębiorca, który chce zmienić sposób opodatkowania, może zamknąć firmę i założyć nową. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj także: Zmiana formy opodatkowania do 22 stycznia

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił