Pietryka, Kosiorowski: Przepadek pojazdów nie uda się bez biegłego

Ustawodawca obdarza sądy ogromnym zaufaniem i wiarą w znajomość realiów rynku motoryzacyjnego, który akurat bardzo się zmienia.

Publikacja: 17.08.2022 11:08

Pietryka, Kosiorowski: Przepadek pojazdów nie uda się bez biegłego

Foto: Adobe Stock

W przyjętej przez Sejm 7 lipca nowelizacji kodeksu karnego poszerzono możliwość orzekania przepadku pojazdów, którymi popełniono przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Stosowanie tego środka ma dotyczyć przestępców kierujących w stanie nietrzeźwości lub odurzenia. Nowe przepisy przewidują, że alternatywą dla orzekania fizycznego przepadku ma być zapłata na rzecz Skarbu Państwa sumy odpowiadającej jego wartości. Ma być to możliwe m.in. w sytuacji, gdy ze względu na stan pojazdu nieuzasadnione będzie orzekanie fizycznego przejęcia auta przez Skarb Państwa. Mimo wprowadzenia możliwości orzekania tego bardzo restrykcyjnego dla sprawców przestępstw środka, uchwalony mechanizm szacowania dolegliwości finansowej budzi uzasadnione wątpliwości. Nie ma złudzeń. Przepisy narzucają arbitralność i dalece nie nadążają za zmianami na rynku motoryzacyjnym.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP