Reklama
Rozwiń

Nadwrażliwy turysta bez zadośćuczynienia za zmarnowany urlop

Po wniesieniu roszczeń za zmarnowany urlop ocena, czy doszło do naruszenia dóbr osobistych, nie może być dokonywana według indywidualnej wrażliwości.

Sąd Najwyższy: odszkodowania za internowanie ma być godziwe

Długi i nieskuteczne oczekiwanie przez byłego internowanego na uwzględnienie jego wniosku o pełne odszkodowanie narusza konstytucyjną zasadę godności. To s...

Uprawnienia kierowcy to nie dobro osobiste

Ukaranie zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące na podstawie wadliwego pomiaru prędkości nie narusza z automatu dóbr osobistych.

Sąd: adwokat nie jest osobą prywatną, adwokatura nie ukryje informacji o nim

Informacje ogólne dotyczące adwokata, odnoszące się do jego wykształcenia, tytułu naukowego, miejsca i formy prowadzonej działalności, ewentualnych postępo...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. podsłuchów

Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie w sprawie brak możliwości zaskarżenia zgody sądu na podsłuchiwanie obywateli.

Odzyskaną po latach działkę wolno podatnikowi zbyć od razu

Poprzez zwrócenie nieruchomości czy ich części decyzją administracyjną nie dochodzi do ich ponownego nabycia. Niezależnie czy zwrot następuje na rzecz wywł...

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka wymaga zgody

Złożenie przez rodziców w imieniu małoletniego dziecka oświadczenia o odrzuceniu schedy wymaga bezwzględnie uprzedniej zgody sądu opiekuńczego.

NSA: leczenie za granicą refundowane tylko częściowo

Zwrot kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej odbywa się na zasadach określonych w Polsce, do wartości świadczenia gwarantowanego w kraju.

Udostępnianie informacji o ochronie środowiska w szczególnym trybie

Władze publiczne muszą udostępniać każdemu informacje o środowisku i jego ochronie. Tak mówi ustawa, ale są przykłady, że z jej stosowaniem bywa różnie.

Kolejny korzystny wyrok dla frankowiczów. Chodzi o korzystanie z kapitału

Sąd Okręgowy w Krakowie uznał, że wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nie jest znane polskiemu prawu i oddalił roszczenia banku.

Ważny wyrok SN ws. odszkodowania dla dziecka urodzonego w zamartwicy

Dobrowolne świadczenia osób trzecich na rzecz poszkodowanego nie powinny pomniejszać odszkodowania należnego od sprawcy - uznał Sąd Najwyższy w wyroku doty...

Zakopane: Radni pominęli przedszkola i szkoły, uchwała alkoholowa idzie do kosza

Określając zasady lokowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania alkoholu, trzeba mieć na uwadze cele, jakie zostały zapisane w programie profilak...

Sąd Najwyższy: Nie można dwa razy rozstrzygać o tym samym spadku

Wydanie przez sąd kolejnego postanowienia o nabyciu schedy, gdy pierwsze było prawomocne, samo w sobie jest niedopuszczalne i narusza prawo.

Organ prowadzący przedszkole nie może zwolnić dyrektora przedszkola z realizacji pensum

Rada miasta nie mogła zwolnić dyrektora przedszkola z realizacji pensum.

Bezstronność urzędnika poza podejrzeniem

Bez ustalenia, czy osoby orzekające w sprawie nie są wyłączone od jej rozpoznania, nie można ocenić legalności wydawanych decyzji.

Wpis frankowicza nie może przekraczać 1000 zł

Od konsumenta dochodzącego w jednym pozwie kilku roszczeń z czynności bankowych pobiera się jedną opłatę sądową.

Sąd: Ratownikowi w karetce płaci się tyle samo, co pielęgniarce

Za taką samą pracę należy się taka sama płaca, nawet jeśli pracownik krócej przygotowywał się do wykonywania swoich obowiązków.

Sąd Najwyższy: dożywocia nie dolicza się do schedy

Umowa tego typu ma szczególną ochronę. Nie działa argument, że zmarły nie potrzebował takiej opieki lub przekazał zbyt duży majątek.

Sąd: Przez spóźnienie fundacja bez 1 proc. PIT

By móc korzystać z 1 proc. podatku, organizacja pożytku publicznego musi nie tylko zgłosić prawidłowy numer rachunku bankowego na określonym formularzu, al...

Sąd: kierowca ma prawo wyrażać klaksonem swoje poglądy

Używanie sygnału dźwiękowego w pojeździe może stanowić wyraz pokojowego zamanifestowania swoich poglądów w debacie publicznej - stwierdził w wyroku Sąd Rej...