PiS przegrywa w sprawie ustawy incydentalnej Szymona Hołowni. Jest decyzja Sejmu

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy incydentalnej dotyczącej orzekania o ważności najbliższych wyborów prezydenckich. Wyrzucenia przepisów do kosza domagał się PiS. Projekt trafi do komisji sejmowej.

Publikacja: 09.01.2025 19:23

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Za odrzuceniem projektu zagłosowało w czwartek 178 posłów, 218 było przeciw, a 38 się wstrzymało od głosu. Przepisy zostały skierowane do dalszych prac w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Sejm rozpoczął procedowanie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw związanych z wyborami prezydenta oraz wyborami uzupełniającymi do Senatu w środę.

Pomysł Szymona Hołowni. Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego odsunięta od orzekania o ważności wyborów prezydenckich

Chodzi o złożony w grudniu przez posłów Polski 2050 projekt ustawy incydentalnej, która ma być receptą na ewentualny kryzys wyborczy związany z ostatnimi decyzjami PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS. A obawy o losy zbliżających się wyborów prezydenckich formułuje w ostatnim czasie część prawników i polityków.

Zgodnie z tym projektem o ważności wyborów oraz w sprawach protestów wyborczych orzekać miałyby trzy izby Sądu Najwyższego: Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Karna i Cywilna. Z kolei odwołania od uchwał PKW w związku z wyborami rozpoznawałby trzyosobowy skład sędziowski wylosowany spośród sędziów tych trzech izb. Obecnie wszystkie te sprawy rozstrzyga Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, której status jest kwestionowany.

Podczas pierwszego czytania w Sejmie w środę proponowane przepisy krytycznie ocenił Marek Ast z PiS. Jego zdaniem projekt odpowiada na problem sztucznie wykreowany przez kandydata na prezydenta Szymona Hołownię, jest sprzeczny z konstytucją i jeszcze bardziej pogłębi chaos prawny. W konsekwencji poseł PiS złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Czytaj więcej

Kto orzeknie o wyborach? Sejm zdecyduje co dalej z ustawą incydentalną Szymona Hołowni

Wybory a Sąd Najwyższy. PiS chciał odrzucenia projektu ustawy incydentalnej: „To sztuczny problem”

Projekt pochwalił z kolei Mariusz Witczak z Koalicji Obywatelskiej. – Ustawa ta idzie w dobrym kierunku, bo eliminuje z obiegu Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która nie jest sądem i jest zrekrutowana z przebierańców udających sędziów SN – mówił Witczak.

Gotowość do prac nad projektem i wprowadzenia ewentualnych zmian wyraził poseł Paweł Zalewski z Polski 2050. Z kolei poseł Mirosław Orliński z PSL ocenił, że proponowane przepisy dążą do szukania nici porozumienia.

Dość krytycznie projekt oceniła Anna Maria Żukowska z Lewicy oraz poseł Konfederacji Przemysław Wipler.

Z propozycją zmian dotyczących orzekania o ważności wyborów prezydenckich wyszedł w grudniu marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który jest też kandydatem na prezydenta. Była to reakcja na decyzję PKW o odroczeniu obrad w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych. Zostały one wówczas odroczone do momentu wyjaśnienia przez organ ustawodawczy kwestii statusu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Ostatecznie 30 grudnia PKW przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS. W uchwale zaznaczono jednak, że komisja nie przesądza o statusie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

W uzasadnieniu projektu Polski 2050 wskazano, że fundamentalnym celem tych przepisów jest zapewnienie stabilności funkcjonowania Rzeczypospolitej, zwłaszcza w kontekście wyborów prezydenta w 2025 r.

Jeszcze w grudniu marszałek Hołownia przedstawił swoją propozycję liderom ugrupowań politycznych i prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który stwierdził, że jest otwarty na dyskusję w tej sprawie. Propozycję Hołowni różnie recenzuje też część środowiska prawniczego. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” sędzia Sądu Najwyższego Piotr Prusinowski stwierdził, że projekt ten niczego nie naprawi i doprowadzi do jeszcze większego chaosu.

Czytaj więcej

Jest nowy pomysł w sprawie orzekania o ważności wyborów

Za odrzuceniem projektu zagłosowało w czwartek 178 posłów, 218 było przeciw, a 38 się wstrzymało od głosu. Przepisy zostały skierowane do dalszych prac w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Sejm rozpoczął procedowanie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw związanych z wyborami prezydenta oraz wyborami uzupełniającymi do Senatu w środę.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej