Zatory płatnicze - nowe rozwiązania od 1 stycznia 2020 r.

Nowelizacja wynikająca z ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, która z drobnymi wyjątkami weszła w życie 1 stycznia 2020 r., formułuje szereg nowych rozwiązań, które mają służyć walce z nieterminową płatnością należności w transakcjach handlowych.

Publikacja: 30.01.2020 17:00

Zatory płatnicze - nowe rozwiązania od 1 stycznia 2020 r.

Foto: Adobe Stock

Ustawa wprowadza zmiany w szeregu aktów prawnych odnoszących się do transakcji handlowych pomiędzy przedsiębiorcami, np. kodeksie cywilnym, ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych oraz ordynacji podatkowej. Najistotniejsze zmiany dotyczą jednak ustawy z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

Jak wskazuje Ministerstwo Rozwoju blisko połowa polskich przedsiębiorców jest zmuszana do akceptowania długich terminów płatności. Według uczestników rynku, co czwarty kontrahent zalega z zapłatą, co jest formą taniego kredytowania swojej działalności. Poszkodowane zatorami płatniczymi są przede wszystkim mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które są najbardziej podatne na negatywne skutki braku płynności finansowej. Ponadto przedsiębiorcom, którzy nie otrzymują zapłaty za swoje towary i usługi, często brakuje pieniędzy na regulowanie swoich zobowiązań wobec innych uczestników rynku, co doprowadza do efektu kuli śnieżnej, w wyniku którego większa liczba podmiotów gospodarczych boryka się z problematyką zatorów płatniczych.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału