Zatory płatnicze - nowe rozwiązania od 1 stycznia 2020 r.

Nowelizacja wynikająca z ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, która z drobnymi wyjątkami weszła w życie 1 stycznia 2020 r., formułuje szereg nowych rozwiązań, które mają służyć walce z nieterminową płatnością należności w transakcjach handlowych.

Publikacja: 30.01.2020 17:00

Zatory płatnicze - nowe rozwiązania od 1 stycznia 2020 r.

Foto: Adobe Stock

Ustawa wprowadza zmiany w szeregu aktów prawnych odnoszących się do transakcji handlowych pomiędzy przedsiębiorcami, np. kodeksie cywilnym, ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych oraz ordynacji podatkowej. Najistotniejsze zmiany dotyczą jednak ustawy z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

Jak wskazuje Ministerstwo Rozwoju blisko połowa polskich przedsiębiorców jest zmuszana do akceptowania długich terminów płatności. Według uczestników rynku, co czwarty kontrahent zalega z zapłatą, co jest formą taniego kredytowania swojej działalności. Poszkodowane zatorami płatniczymi są przede wszystkim mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które są najbardziej podatne na negatywne skutki braku płynności finansowej. Ponadto przedsiębiorcom, którzy nie otrzymują zapłaty za swoje towary i usługi, często brakuje pieniędzy na regulowanie swoich zobowiązań wobec innych uczestników rynku, co doprowadza do efektu kuli śnieżnej, w wyniku którego większa liczba podmiotów gospodarczych boryka się z problematyką zatorów płatniczych.

Pozostało 87% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?