Ograniczanie zatorów płatniczych to poważne wyzwanie dla przedsiębiorców

Wierzyciel może odstąpić lub wypowiedzieć umowę, jeżeli uzgodniony termin płatności w umowie przekracza 120 dni i ustalenie to jest rażąco nieuczciwe.

Publikacja: 27.02.2020 15:45

Ograniczanie zatorów płatniczych to poważne wyzwanie dla przedsiębiorców

Foto: Adobe Stock

1 stycznia 2020 roku weszły w życie przepisy ustawy o ograniczaniu zatorów płatniczych, a precyzyjniej, ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Za uzasadnieniem ustawodawcy, wprowadzane zmiany mają „poprawić otoczenie, w jakim funkcjonują strony transakcji handlowych", w celu osiągnięcia tytułowego skutku. Jak to zwykle bywa, oznacza to szereg dodatkowych obowiązków dla przedsiębiorców i jeszcze więcej potencjalnych przykrych konsekwencji i ryzyk do zmaterializowania w przypadku ich niespełnienia. Poprzednie przepisy, nakierowane zresztą na podobny cel, w opinii ustawodawcy nie zdały egzaminu, dlatego tym razem podszedł do zagadnienia bardziej kompleksowo. Dlatego zmiany dotyczą również ustaw podatkowych, regulacji dotyczącej zwalczania nieuczciwej konkurencji, czy kodeksu postępowania cywilnego, a nad wykonywaniem obowiązków przez przedsiębiorców czuwać ma ponadto wyznaczony do tego regulator (Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji). Podmiotowy i przedmiotowy zakres przepisów określony jest bardzo szeroko. Dotyczą one transakcji handlowych, tj. umów, których przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony zawierają ją w związku wykonywaną działalnością. Pojęcie stron rozumiane jest bardzo szeroko – chodzi m.in. o przedsiębiorców, osoby wykonujące wolny zawód, a także podmioty publiczne.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego