Polski rząd ogranicza przejęcia spółek

Polska, podobnie jak wiele państw członkowskich UE, zrobiła pierwszy krok w kierunku uchwalenia nowej ustawy o monitorowaniu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Nowe prawo ma na celu ochronę polskich spółek przed przejęciem przez inwestorów spoza UE/EOG i OECD.

Publikacja: 30.06.2020 17:15

Polski rząd ogranicza przejęcia spółek

Foto: AdobeStock

Nowa ustawa nie tylko wprowadzi zmiany do ustawy o kontroli niektórych inwestycji z 2015 r., ale i znacząco rozszerzy kontrolę nad rynkiem fuzji i przejęć. Zmiana jest w zamyśle rozwiązaniem tymczasowym - przestanie obowiązywać po upływie 24 miesięcy od daty wejścia w życie.

Uzasadniając wprowadzenie zmiany rząd powołał się na art. 52 ust. 1 oraz art. 65 ust. 1 TFUE, gdzie mowa o ochronie porządku publicznego, bezpieczeństwa i zdrowia publicznego jako podstawach uzasadniających wprowadzenie ograniczeń. Warto zaznaczyć, że wiele państw członkowskich, a także sama Komisja Europejska, zwróciło uwagę na konieczność wprowadzenia nowych przepisów chroniących wartościowe i kluczowe aktywa europejskie przed przejęciem po zaniżonych cenach wskutek pandemii Covid-19. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w wystąpieniu z dnia 15 kwietnia 2020 r. podkreślił, że takie uregulowania są konieczne. Ustawa o kontroli niektórych inwestycji („Ustawa") stanowi regulację w zakresie monitorowania inwestycji, o której mowa w Rozporządzeniu UE nr 2019/452.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej