Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych wciąż szwankuje

Ministerstwo Finansów ponownie odsunęło termin zgłaszania danych do CRBR.

Publikacja: 15.07.2020 07:15

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych wciąż szwankuje

Foto: AdobeStock

Kłopoty z działaniem elektronicznego systemu Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) skłoniły resort finansów do zawieszenia ostatecznego terminu zgłaszania danych spółek i ich udziałowców. W wydanym we wtorek komunikacie MF oświadczyło, że wydłuża termin „do czasu usunięcia trudności". Nie wiadomo, kiedy to się stanie, ale resort ma poinformować o tym z wyprzedzeniem.

Problemy ujawniły się w poniedziałek, kiedy mijał termin dla ponad 400 tys. spółek, by podać stosowne dane do CRBR. Ministerstwo, dowiedziawszy się o sprawie, przedłużyło termin do wtorku, ale ponieważ wciąż działanie systemu jest dalekie od ideału, zezwoliło na zgłoszenia także później.

Czytaj też: Zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych o jeden dzień dłużej

Z sygnałów napływających do redakcji „Rz" wiadomo, że trudności były różne. System odmawiał współpracy w trakcie wypełniania danych. Bywały kłopoty z wygenerowaniem pliku do podpisania w sposób elektroniczny przez kilku wspólników. Zdarzało się też, że system odmawiał wystawienia dokumentu urzędowego potwierdzenia odbioru. Nieco lepiej było nocą z poniedziałku na wtorek, ale od wtorkowego poranka kłopoty wróciły.

Jak zapewniła „Rzeczpospolitą" Iwona Prószyńska, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów, nie ma mowy o generalnej awarii, raczej o zakłóceniach w funkcjonowaniu systemu.

– Od poniedziałku przyjęliśmy do rejestracji dane 20 tys. spółek – zapewnia.

Kłopoty są nie tylko z bieżącym zgłaszaniem danych do rejestru. Wielu przedsiębiorców zauważyło, że ich dane, zgłoszone nawet kilka miesięcy temu do CRBR, wciąż nie są w nim uwidocznione. A przecież za niezgłoszenie danych grożą kary administracyjne do 1 mln zł.

Zdaniem Daniela Michalskiego, radcy prawnego w kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy, w podobnych przypadkach, gdy spółka pobrała UPO, nie ma podstaw do nakładania kar administracyjnych.

– UPO poświadcza pozytywną weryfikację i skuteczne złożenie dokumentu, a więc wywiązanie się z obowiązku zgłoszenia danych do CRBR – zaznacza ekspert.

A co na to MF? Na prośbę „Rz" biuro prasowe resortu wyjaśniło, że zakłócenia w działaniu systemu teleinformatycznego obsługującego CRBR nie niosą negatywnych konsekwencji dla zgłaszających się spółek. Ministerstwo przypomniało jednak, że obowiązki spółki obejmują nie tylko zgłoszenie, ale i zapewnienie poprawności zawartych w nim danych. „Dlatego w wypadku wątpliwości każda sprawa będzie weryfikowana indywidualnie" – pisze MF.

Obowiązek zgłoszenia do CRBR i aktualizacji danych mają spółki jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, spółki z o.o., spółki proste spółek akcyjnych (od 1 marca 2021 r.) i spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek publicznych. Rejestr służy przejrzystości biznesu, potrzebnej w walce z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność