Ćwiczenia wojskowe pracownika a prawo do wynagrodzenia

Podwładnemu powołanemu do odbycia ćwiczeń wojskowych szef przyznaje wolne, ale za ten czas nie musi mu płacić poborów.

Publikacja: 13.08.2014 07:40

Ćwiczenia wojskowe pracownika a prawo do wynagrodzenia

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Od pracodawcy takiemu podwładnemu należą się: zwolnienia od pracy, urlop bezpłatny, ale nie wynagrodzenie. Jeśli szef chce, za czas ćwiczeń może mu dobrowolnie wypłacić pensję. Gdy to zrobi, zatrudniony nie dostanie świadczenia rekompensującego z gminy. Jeśli zakład nie zdecydował się na fakultatywne poniesienie płacy z racji ćwiczeń, żołnierz dostaje to świadczenie pomniejszone o uposażenie otrzymane za okres ćwiczeń z pieniędzy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Zwolnienie i urlop

Na wniosek pracownika, który dostał kartę powołania do czynnej służby wojskowej, pracodawca musi udzielić zwolnienia od pracy:

- ?na dwa dni – gdy chodzi o powołanie do zasadniczej lub okresowej służby wojskowej,

- ?na jeden dzień – jeżeli w grę wchodzą ćwiczenia wojskowe trwające powyżej 30 dni ?(art. 119 ust. 1 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 461 ze zm., dalej ustawa).

Nie ma takiego obowiązku, gdy doręczona karta wymaga natychmiastowego stawienia się na ćwiczeniach. Ponadto zakład musi udzielić urlopu bezpłatnego pracownikowi, którego armia powołała na ćwiczenia – na czas ich trwania. W tym okresie zatrudniony zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, za wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (art. 124 ustawy).

Bez pieniędzy

Pracodawca nie musi wypłacać etatowcowi wynagrodzenia za czas tego zwolnienia od pracy. Od jego dobrej woli zależy, czy w tej sytuacji wypłaci je na własny koszt wypłaci (art. 119 ust. 4 ustawy). Nie ma też wymogu uiszczenia wynagrodzenia za czas samych ćwiczeń. Osobie powołanej na nie przysługuje za to świadczenie rekompensujące utracone wynagrodzenie finansowane przez MON z wyjątkiem ćwiczeń:

- ?trwających do 24 godzin odbywanych w czasie wolnym od pracy,

- ?za które szef wypłacił wynagrodzenie.

Wniosek o ustalenie i wypłacenie tego świadczenia pracownik składa nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zakończenia ćwiczeń wojskowych we właściwym ze względu na miejsce swojego zamieszkania urzędzie samorządu terytorialnego (wójt, burmistrz, prezydent miasta).

Jak obliczyć

Od 1 sierpnia 2014 r. za jeden dzień ćwiczeń wojskowych podwładny ma prawo maksymalnie do 1/21 miesięcznego wynagrodzenia (art. 1 pkt 30 ppkt a nowelizacji z 24 kwietnia 2014 r. ustawy o powszechnym obowiązku obrony, DzU z 2014 r., poz. 773).  Stawkę dzienną świadczenia ustalamy tak: kwotę wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika ze stosunku pracy za ostatnie 3 miesiące pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy poprzedzające miesiąc powołania, dzieląc przez 90 i następnie mnożąc przez liczbę dni odbytych ćwiczeń. Szef stwierdza ją niezwłocznie w ciągu 7 dni od złożenia wniosku w zaświadczeniu o utraconym dziennym wynagrodzeniu (§ 11 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lutego 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania i wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe, DzU nr 13, poz. 155). W kwotach wynagrodzenia pomija:

- ?obowiązkowe składki lub zaliczki pobierane lub należne i odprowadzane do właściwych organów na podstawie odrębnych przepisów z tytułu ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego i zobowiązań podatkowych,

- ?premie, nagrody i inne świadczenia lub dodatki finansowe albo wartość świadczeń otrzymywanych w naturze, przysługujących żołnierzowi na podstawie odrębnych przepisów lub umów, a także wyroków sądowych lub decyzji administracyjnych.

Dalsze postępowanie

Następnie zaświadczenie o utraconym wynagrodzeniu zainteresowany przedstawia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) właściwemu dla miejsca swojego zamieszkania, gdzie podlega ono dalszej weryfikacji. Załącza je do wniosku o wypłatę świadczenia rekompensującego razem z zaświadczeniem o odbyciu ćwiczeń wojskowych wystawionym przez dowódcę jednostki. Od 1 sierpnia 2014 r. dzienna stawka świadczenia rekompensującego nie może przewyższyć 1/21 dwuipółkrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w okresie poprzedzającym termin powołania na ćwiczenia.

W czerwcu 2014 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3943,01 zł (obwieszczenie prezesa GUS z 16 lipca 2014 r., DzUrz GUS z 2014 r. poz. 28), dlatego najwyższa dzienna stawka świadczenia rekompensującego to 469,41 zł (3943,01 x 2,5 : 21).

Ponadto świadczenie rekompensujące wójt (burmistrz, prezydent miast) zmniejsza o kwotę uposażenia, jaką żołnierz otrzymał z racji ćwiczeń wojskowych. Wypłaca je zainteresowanemu w ciągu 7 dni od daty zgłoszenia wniosku.

Odpoczynek po strzelaniu

Pracownikowi, który odbył ćwiczenia wojskowe obejmujące ponad 30 dni, szef musi udzielić na jego wniosek zwolnienia od pracy w wymiarze jednego dnia. Nie musi wypłacać za ten okres wynagrodzenia. To zwolnienie od pracy jest bezpłatne (art. 119 ust. 3 i 4 ustawy)

Od pracodawcy takiemu podwładnemu należą się: zwolnienia od pracy, urlop bezpłatny, ale nie wynagrodzenie. Jeśli szef chce, za czas ćwiczeń może mu dobrowolnie wypłacić pensję. Gdy to zrobi, zatrudniony nie dostanie świadczenia rekompensującego z gminy. Jeśli zakład nie zdecydował się na fakultatywne poniesienie płacy z racji ćwiczeń, żołnierz dostaje to świadczenie pomniejszone o uposażenie otrzymane za okres ćwiczeń z pieniędzy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Zwolnienie i urlop

Pozostało 90% artykułu
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?