Renata Majewska

ZFŚS: od 2017 r. odpis podstawowy na fundusz socjal wzrośnie

Od nowego roku odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych za pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach wyniesie 1185,66 zł. Wzrośnie więc prawie o 92 zł.

Choroba nie zawsze chroni etat, a wypadek po pracy da pieniądze

Przedstawiamy najciekawsze wyroki Sądu Najwyższego, które zapadły w ostatnich miesiącach w sprawach związanych z długimi absencjami zdrowotnymi pracowników oraz z ich uprawnieniami do urlopów i odszkodowań.

Potrącenia z pensji: Zadłużony pracownik dostanie wyższy zasiłek

Od marca br. kwota wolna od obowiązkowych potrąceń ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego osiągnęła pułap 440,23 zł.

Wielkanocne podarki od pracodawcy nie zawsze bez podatku

Podarunki, jakie pracodawcy przekazują członkom załogi na święta, to przychód ze stosunku pracy lub zlecenia. Zachowując odpowiednią jego formę, wartość i źródło finansowania, można zyskać zwolnienie ze składek i/lub podatku.

Prezenty świąteczne dla emerytów i rencistów zwolnione z PIT

Podwładni pobierający obecnie emeryturę lub rentę mogą liczyć na stosunkowo najwyższe odświętne profity od ostatniego pracodawcy.

Prezenty wielkanocne od pracodawcy: dla pracowników i chałupników najlepsza jest gotówka

Dodatkowe pieniądze przekazane etatowcom i wykonawcom pracy nakładczej to najtańszy prezent, w związku z którym należą się zwolnienia od składek i podatku.

Wielkanocne profity dla menedżera na kontrakcie ze składkami czy bez

Wprawdzie zarządzający formalnie mają prawo korzystać ze świadczeń socjalnych, ale ze względu na wysokie zarobki mają niewielki szanse na uzyskanie wsparcia z zfśs.

Prezent dla zleceniobiorcy wyłącznie z ulgą składkową

Z tytułu profitów, jakie udostępnia się wykonawcom umów cywilnych z okazji świąt, nie uda się uniknąć opłacenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jak określać wysokość pensji w umowie o pracę

Umowa o pracę musi określać wysokość pensji z uwzględnieniem składek i podatku. Wpisanie stawki netto jest nieprawidłowe. Prowadziłoby to do wielu nadużyć.

Treść umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia

Z ubiegłorocznych wyroków Sądu Najwyższego wynika, że tylko przemyślana treść kontraktu o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia chroni interesy pracodawcy.