Premier Donald Tusk: pomoc małym firmom w trudnym czasie to priorytetowe zadanie

Jednym z pierwszych zadań rządu Donalda Tuska będzie ułatwienie rozliczeń najmniejszych firm. W exposé nowy premier wymienił kasowy PIT i "urlop" od składek ZUS.

Publikacja: 12.12.2023 19:41

Premier Donald Tusk: pomoc małym firmom w trudnym czasie to priorytetowe zadanie

Foto: PAP/Marcin Obara

W exposé wygłoszonym we wtorek Donald Tusk zapowiedział realizację programu „100 konkretów na 100 dni”, ogłoszonego jeszcze przed wyborami. Kilka z tych obietnic to udogodnienia dla małych firm, i to w pierwszej kolejności.

– Chodzi o to, aby przetrwały w tych trudnych czasach. To kwestia godnościowa, a nie tylko finansowa – mówił premier.

Jest kasa, płacę PIT

Jedna z tych propozycji to tzw. kasowy PIT. Ma polegać na odsunięciu obowiązku rozliczenia podatku dochodowego do momentu, gdy przedsiębiorca będzie miał na to środki, tj. po otrzymaniu zapłaty z faktury.

Kolejnym udogodnieniem ma być „urlop” od składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

– Przedsiębiorcy czekali na to od lat – zauważył premier. Wprawdzie nie wspomniał o dalszych szczegółach, ale w „100 konkretach”, na które często się powoływał podczas exposé, wspominał też o wypłacaniu takim przedsiębiorcom świadczenia urlopowego w wysokości połowy płacy minimalnej (oznaczałoby to kwotę 2121 zł w pierwszej połowie 2024 r.).

Tusk zapowiedział też skrócenie czasu kontroli w firmach. W dokumencie „100 konkretów” mówiono o sześciu dniach w ciągu roku (zamiast dzisiejszych 12). Te udogodnienia w kontrolach i urlopie składkowym mają dotyczyć mikroprzedsiębiorców. Według przepisów o działalności gospodarczej są to firmy zatrudniające do dziesięciorga pracowników i osiągające roczne obroty nie większe od 2 mln euro.

Trzeba też dialogu

Mimo że premier nie przedstawił więcej konkretów w sprawach przedsiębiorczości, to przedstawiciele organizacji gospodarczych dość przychylnie oceniają te zapowiedzi.

– Ważne, że ten rząd będzie dostrzegał także przedsiębiorców. Na uwagę zasługują szczególnie PIT kasowy czy urlop dla przedsiębiorców. Czekamy jednak z niecierpliwością na więcej szczegółów – mówi Maciej Witucki, prezes Konfederacji Lewiatan.

Czytaj więcej

Premier Donald Tusk obiecuje dodatkową podwyżkę emerytur i rent

Przedsiębiorcy zgodnie zauważają, że bardzo ważna dla nich będzie kwestia, o której premier nie wspomniał, czyli rzetelne konsultowanie projektów ustaw w Radzie Dialogu Społecznego.

– Ten dialog ma ogromny wpływ na funkcjonowanie biznesu i istotne przełożenie na rzetelną, transparentną legislację – zauważa Rafał Dutkiewicz, prezes Pracodawców RP.

Z kolei dr Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców BCC, podkreśla, że RDS powinna dać szansę na realne, a nie tylko pozorne konsultowanie projektów ustaw.

– Złożyliśmy nawet do prezydenta pakiet propozycji zmian ustawowych, które usprawniłyby prace RDS, ale na razie nie ma prac nad tymi pomysłami – mówi.

Eksperci przypominają, że w sprawach tworzenia prawa gospodarczego, a zwłaszcza podatkowego, w kampanii wyborczej padła jeszcze jedna ważna obietnica.

– To sześciomiesięczne vacatio legis dla ustaw gospodarczych, a zwłaszcza podatkowych – wskazuje Łukasz Bernatowicz. Dodaje, że system podatkowy trzeba zresztą rozsądnie zreformować, a jednym z najważniejszych punktów tej reformy powinno być odwrócenie skutków tzw. Polskiego Ładu, czyli pakietu zmian w podatkach, wprowadzonego błyskawicznie na początku 2022 r. i tylko częściowo uchylonego.

O potrzebie zmian niewymienionych przez Tuska wspomina też Marcin Zieliński, prezes i główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. To m.in. dalsza walka z barierami biurokratycznymi dla firm.

– Rankingi wolności gospodarczej pokazują, że polska gospodarka jest mocno przeregulowana, a to hamuje jej rozwój. Dlatego od nowego rządu należy oczekiwać gruntownego przeglądu prawa, by te bariery rozpoznać i znieść – mówi Zieliński.

Szczegóły przesądzą

Przedstawione przez Tuska udogodnienia dla małych przedsiębiorców będzie można dokładniej ocenić dopiero po ogłoszeniu konkretnych projektów ustaw. „Urlop” od składek ma objąć – jeśli opierać się na zapowiedziach wyborczych i exposé – tylko składki społeczne. Nie jest jasne, czy trzeba będzie płacić także zdrowotną. Jeśli tak – to by znacznie zmniejszyło atrakcyjność rozwiązania, szczególnie po wprowadzonych przez poprzedni rząd zmianach w naliczaniu tej składki i braku możliwości odliczania jej od podatku.

Czytaj więcej

Premier Tusk: wakacje od składek ZUS z działalności już w styczniu

W sprawie kasowego PIT również cała prawda może być znana dopiero po podaniu konkretów. Jeśli przedsiębiorca nie dostanie pieniędzy od kontrahenta, to nie wykaże przychodu. Ale równolegle może być wprowadzona zasada, że jeśli sam nie płaci za faktury, nie będzie mógł rozpoznać kosztów. W ostatecznym rozliczeniu może się okazać, że na podatku wcale nie zaoszczędzi.

Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton, zauważa, że już teraz funkcjonuje mechanizm zabezpieczający przedsiębiorców.

– Jeśli nie otrzymamy zapłaty przez 90 dni, licząc od terminu płatności wskazanego na fakturze, możemy skorzystać z tzw. ulgi na złe długi i skorygować przychód – przypomina.

Zastrzega jednak, że rozwiązanie to nie jest idealne, bo nie można go zastosować m.in., gdy wierzyciel przechodzi postępowanie restrukturyzacyjne.

Czytaj więcej

Kasowy PIT dla przedsiębiorców. Ulga czy biurokracja?

W exposé wygłoszonym we wtorek Donald Tusk zapowiedział realizację programu „100 konkretów na 100 dni”, ogłoszonego jeszcze przed wyborami. Kilka z tych obietnic to udogodnienia dla małych firm, i to w pierwszej kolejności.

– Chodzi o to, aby przetrwały w tych trudnych czasach. To kwestia godnościowa, a nie tylko finansowa – mówił premier.

Pozostało 94% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?