Krajowy Rejestr Zadłużonych bez pełnej listy dłużników alimentacyjnych

Brak wpisu pracownika jako dłużnika alimentacyjnego w Krajowym Rejestrze Zadłużonych nie gwarantuje, że nie ciąży na nim takie zadłużenie.

Aktualizacja: 11.07.2021 08:20 Publikacja: 11.07.2021 00:01

Krajowy Rejestr Zadłużonych bez pełnej listy dłużników alimentacyjnych

Foto: Adobe Stock

Krajowy Rejestr Zadłużonych, który miał działać od 1 lipca 2021 r., zacznie funkcjonować 1 grudnia 2021 r. Będzie on źródłem informacji o podmiotach niewypłacalnych, zagrożonych niewypłacalnością lub takich, wobec których umorzono bezskuteczną egzekucję. Dane zawarte w KRZ mają obejmować także osoby zalegające ze spełnieniem świadczeń z tytułu alimentów.

W świetle ostatnich poprawek, naniesionych ustawą o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych z 28 maja 2021 r., od 1 grudnia ma również zmienić się definicja osoby podlegającej wpisowi do rejestru. Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy, do rejestru wpisuje się tylko takiego dłużnika alimentacyjnego, wobec którego jednocześnie toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych i egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów. To na dziś znacząco zawężałoby krąg osób podlegających wpisowi do KRZ. Natomiast od 1 grudnia br. wystarczające dla wpisania dłużnika alimentacyjnego do rejestru będzie toczące się wobec niego już jedno z tych postępowań (oraz, jak dotychczas, zaleganie ze spełnianiem świadczeń za okres dłuższy niż trzy miesiące).

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą