Gdzie szukać dokumentów potwierdzających staż pracy

Informacje o miejscu przechowywania dokumentacji pracowniczej i płacowej z części zlikwidowanych zakładów można uzyskać w ZUS lub na stronie www.zus.pl. Bazę instytucji, które przechowują dokumentację, prowadzi także Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku.

Aktualizacja: 06.01.2017 13:14 Publikacja: 06.01.2017 09:52

Gdzie szukać dokumentów potwierdzających staż pracy

Foto: Fotorzepa, Michał Sadowski

Osoba, która występuje o emeryturę, rentę lub ustalenie kapitału początkowego, do wniosku musi dołączyć dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia i osiągane zarobki. Jeżeli nie posiada wszystkich dokumentów, powinna ich poszukać.

Pełna nazwa i adres

Zacząć należy od ustalenia pełnej nazwy i adresu byłego pracodawcy. Można to zrobić na podstawie wpisów w starych dowodach osobistych, legitymacji ubezpieczeniowej lub innych pism zakładu pracy. Po ustaleniu tych danych można szukać dalej.

Najłatwiej mają osoby, których pracodawca wciąż istnieje – wystawia on byłemu pracownikowi zaświadczenie o okresie zatrudnienia i osiąganych zarobkach na podstawie dokumentacji osobowo-płacowej. W razie przekształcenia zakładu pracy takie dokumenty wydaje następca prawny.

Po likwidacji zakładu

Dokumenty pracownicze po zlikwidowanym państwowym przedsiębiorstwie mógł przejąć organ założycielski albo organ nadrzędny (wojewoda lub minister właściwy dla danej gałęzi gospodarki). Gdy likwidacja dotyczyła spółdzielni – powinny one trafić do związku rewizyjnego, w którym zrzeszona była spółdzielnia lub do Archiwum Spółdzielczego Krajowej Rady Spółdzielczej w Warszawie.

Z kolei zlikwidowane zakłady prywatne mogły przekazać dokumenty pracownicze na przechowywanie firmom prowadzącym działalność w tym zakresie. Dokumenty pracownicze zlikwidowanych spółek prawa cywilnego lub handlowego powinien zabezpieczyć syndyk masy upadłościowej albo likwidator. Powinien on wskazać przechowawcę, któremu przekazano dokumentację lub któremu ma zostać ona przekazana do dalszego przechowywania.

Na podstawie danych przekazanych przez Archiwum Państwowe, urzędy wojewódzkie, ministerstwa oraz inne urzędy i instytucje centralne, ZUS opracował wykaz zlikwidowanych zakładów pracy z informacją i adresem, gdzie znajdują się ich dokumenty.

Wskazówki dotyczące miejsc przechowywania dokumentacji (zwłaszcza spółek cywilnych i handlowych zlikwidowanych przed 2002 r.) można uzyskać w wydziałach sądów rejestrowych właściwych terytorialnie ze względu na siedzibę firmy.

Odpisy, wypisy, wyciągi

Archiwum lub inny podmiot uprawniony do prowadzenia działalności z zakresu przechowywania akt pracowniczych może wydawać odpisy, wypisy, wyciągi, a także zaświadczenia z dokumentacji osobowo-płacowej uwierzytelnione albo podpisane przez osoby kierujące archiwum. Nie wszystkie podmioty, które przechowują dokumentację pracowniczą, są jednak do tego uprawnione. Działalność taką mogą prowadzić tylko te, które są wpisane do rejestru przechowawców prowadzonego przez marszałka województwa. Ewidencję takich podmiotów prowadzi również Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych. Jest ona dostępna na stronie internetowej bip.ap.gov.pl.

ZUS nie uzna za wiarygodne dokumentów wystawionych przez przechowawcę, który nie jest zarejestrowany. Warto wtedy wypożyczyć takie dokumenty i uzyskać ich notarialne poświadczenie lub przedstawić oryginały w ZUS, który wykona kopie i je uwierzytelni.

oprac. pracownicy Centrali ZUS

Osoba, która występuje o emeryturę, rentę lub ustalenie kapitału początkowego, do wniosku musi dołączyć dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia i osiągane zarobki. Jeżeli nie posiada wszystkich dokumentów, powinna ich poszukać.

Pełna nazwa i adres

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?