To rozwiązanie największą popularnością cieszy się głównie w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu. Stosują je głównie średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób (846). Nieco mniej było mikroprzedsiębiorców, zatrudniających do 9 pracowników (636) oraz małych firm, zatrudniających maksymalnie 49 osób (602).

Pracodawcy mogą uelastyczniać czas pracy od sierpnia 2013 r., korzystając z dwóch rozwiązań. Pierwsze to wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy. Wcześniej nie mogło to być więcej niż 4 miesiące. Pozwala to dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień.

Drugie rozwiązanie to możliwość wprowadzenia w firmie ruchomego czasu pracy. Pracownicy mogą dzięki temu zaczynać pracę np. w poniedziałek, środę i piątek o godzinie 9 rano, a we wtorek i w czwartek o 10. Mogą również rozpoczynać dzień np. między godziną 7 a 10. Ułatwia to pracownikom godzenie życia rodzinnego z pracą.

Na uelastycznienie czasu pracy muszą wyrazić zgodę działające w firmie związki zawodowe. Jeśli ich nie ma, pracodawca musi porozumieć się z przedstawicielami pracowników.

Źródło: www.mpips.gov.pl