Nie każda nauka pracownika wliczana do czasu pracy

Jeżeli pracodawca zgodził się udzielić pracownikowi wsparcia w kursie czy szkoleniu, których sam nie ma obowiązku przeprowadzić, to dni nauki nie stanowią czasu pracy.

Publikacja: 21.03.2024 04:30

Nie każda nauka pracownika wliczana do czasu pracy

Foto: Adobe Stock

- Na wniosek pracownika pokrywamy pełne koszty studiów podyplomowych. Zawarliśmy umowę szkoleniową z obowiązkowym okresem odpracowania. Zajęcia odbywają się w wolne weekendy (pracownik pracuje poniedziałek – piątek). Czy w tej sytuacji czas zajęć stanowi czas pracy i pracownik powinien otrzymać za nie dni wolne? Czy fakt pokrycia przez pracodawcę pełnych kosztów studiów nie prowadzi do zaliczenia do czasu pracy godzin ich trwania? – pyta czytelniczka.

Nie. Czas zajęć nie podlega wliczeniu do czasu pracy. Uczestnictwo w nich nie jest bowiem wynikiem realizowania polecenia służbowego. Z pytania nie wynika też, aby zapewnienie tego rodzaju studiów było wynikiem realizowania przez pracodawcę obciążających go obowiązków. Zgoda na pokrycie pełnego czesnego nic w tym zakresie nie zmienia.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?