Pracodawcy apelują o efektywny dialog społeczny

Pracodawcy apelują do prezydenta o mediacje z rządem pomijającym ich opinie do ważnych społecznie zmian.

Aktualizacja: 28.11.2018 17:47 Publikacja: 28.11.2018 17:11

Pracodawcy apelują o efektywny dialog społeczny

Foto: Fotolia.com

Szefowie czterech największych organizacji pracodawców: Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, BCC i Związku Rzemiosła Polskiego, skierowali we wtorek list do prezydenta Andrzeja Dudy. Proszą o skuteczne animowanie w ustaleniach z rządem kroków przywracających właściwą rangę i efektywność dialogowi społecznemu.

Czytaj także: Zmiany w prawie pracy - propozycje związkowców i organizacji pracodawców

„Powołana w 2015 r. Rada Dialogu Społecznego miała być narzędziem porozumienia i szukania kompromisowych rozwiązań, kiedy tę rolę przestała spełniać Trójstronna Komisja do spraw Społeczno-Gospodarczych. Z ogromnym rozczarowaniem informujemy Pana Prezydenta, że również Rada Dialogu Społecznego nie spełnia większości pokładanych w niej oczekiwań – czytamy w liście. – Mimo zmian systemowych: powoływania ministrów konstytucyjnych do składu Rady, większościowego głosowania stronami, obowiązku konsultowania z Radą aktów prawnych, strategii i dokumentów rządowych, rotacyjnego przewodniczenia pracom Rady i wielu innych uzgodnionych i przyjętych w ustawie rozwiązań w praktyce oddziaływanie RDS jest znikome.

Dialog zbyt uciążliwy dla rządu

– Piszemy do prezydenta, który jest strażnikiem dialogu społecznego – mówi Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

– Wielu uczestników dialogu społecznego po stronie rządowej traktuje go jako rzadko respektowany uciążliwy obowiązek ustawowy, a nie realne narzędzie wypracowania porozumień w kluczowych sprawach. Trójstronność Rady powinna przejawiać się w trójstronności stanowisk i uchwał. Tymczasem dominują stanowiska dwustronne pracodawców i pracobiorców, bez udziału strony rządowej – zauważa Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Przykładów nieprawidłowości zebrało się sporo. Autorzy pisma przypominają projekty: ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, znoszącej limit składek ZUS od najlepiej zarabiających, czy prawa oświatowego, które trafiły do Sejmu przed zakończeniem procesu konsultacji. Zdarzył się nawet przypadek, gdy ustawa została uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta RP, zanim minął termin konsultacji społecznych.

– Nasze zarzuty mają także charakter finansowy – dodał Wojciech Warski, wiceprezes BCC. – Chodzi o kwotę 12 mld zł zebraną ze składek płaconych przez pracodawców na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Statuty obu tych funduszy przewidują dokładnie, na co mogą być wydawane zebrane tam pieniądze, mające wspierać rynek pracy oraz umożliwiać skuteczną interwencję w sytuacjach kryzysowych. Tymczasem rząd zrobił sobie z nich worek bez dna do finansowania kolejnych swoich projektów.

Potrzebna nowelizacja

W ten sposób za trzy lata te fundusze zostaną wydrenowane do dna. Nie może być tak, że przedsiębiorcy, którzy płacą składki na te fundusze, nie mają nic do powiedzenia przy decydowaniu, na co się je wydaje – dodał Warski.

Organizacje pracodawców proponują zmiany. Najważniejszą z nich jest to, aby nie tylko rządowe projekty zmian, ale także przygotowane przez posłów podlegały pod wynikający z procedury legislacyjnej obowiązek przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Przywołują przykład jednej z ostatnich zmian przewidujących wprowadzenie wolnego od pracy 12 listopada 2018 r., które w błyskawicznym tempie przeszły przez Sejm jako projekt zgłoszony przez posłów PiS. Nie było więc obowiązku konsultowania tego projektu z partnerami społecznymi.

OPINIA

Dorota Gardias przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych

Misją Rady Dialogu Społecznego jest utrzymywanie ważnej dla stabilnego rozwoju społecznego i gospodarczego równowagi. Tymczasem dane za ostatni rok pokazują, że formuła negocjacji na linii rząd – związki zawodowe – pracodawcy wymaga zmian. W ubiegłym roku 59 proc. projektów trafiło do RDS z naruszeniem terminów lub zasad konsultacji. W 30 proc. projektów ustaw nie dotrzymano co najmniej 30-dniowego terminu na sporządzenie opinii przez związki zawodowe i organizacje pracodawców. 9 proc. projektów trafiło do konsultacji już po skierowaniu ich do pierwszego czytania w Sejmie, a 13 proc. zostało skierowanych do RDS nawet na dalszym etapie prac w komisjach sejmowych. Jako przewodnicząca Rady zamierzam szczególnie dbać o to, aby wszystkie strony bez wyjątku przestrzegały ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.

Szefowie czterech największych organizacji pracodawców: Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, BCC i Związku Rzemiosła Polskiego, skierowali we wtorek list do prezydenta Andrzeja Dudy. Proszą o skuteczne animowanie w ustaleniach z rządem kroków przywracających właściwą rangę i efektywność dialogowi społecznemu.

Czytaj także: Zmiany w prawie pracy - propozycje związkowców i organizacji pracodawców

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO