Jak wykazać w sądzie, że nie było dyskryminacji przy rekrutacji do pracy?

W interesie pracodawcy leży, aby reguły pozyskiwania pracowników na dane stanowisko były transparentne i dobrze udokumentowane, a wyniki naboru obiektywne.

Aktualizacja: 17.11.2019 15:09 Publikacja: 17.11.2019 00:01

Jak wykazać w sądzie, że nie było dyskryminacji przy rekrutacji do pracy?

Foto: Adobe Stock

- W spółce ogłosiliśmy nabór na stanowisko kierowcy. Kandydaci do tej posady mieli legitymować się wykształceniem co najmniej średnim oraz posiadać prawo jazdy na wszystkie kategorie. Zgłosiło się troje chętnych – dwóch mężczyzn i kobieta. Wybraliśmy jednego z mężczyzn. Kobieta zgłosiła się z pytaniem, dlaczego jej nie zatrudniliśmy, choć spełniała wszystkie kryteria. Prezes zarządu poinformował ją, że osoba, która otrzymała pracę, miała większe doświadczenie jako kierowca. Odmówił jej jednak udostępnienia do wglądu dokumentów potwierdzających tę okoliczność. Kobieta wniosła pozew o odszkodowanie za odmowę nawiązania stosunku pracy z uwagi na jej płeć i kolor skóry (mulatka). Jakie argumenty możemy podnieść w procesie, aby zwiększyć szanse na swoją wygraną? – pyta czytelnik.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo dla Ciebie
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty