Szybkie alimenty z automatu - rząd przyjął nowelizację prawa rodzinnego

500 zł na jedno dziecko, 900 na dwójkę, 1200 na trójkę mają wynosić tzw. szybkie alimenty orzekane w ciągu kilku dni od złożenia pozwu.

Aktualizacja: 27.02.2019 07:33 Publikacja: 26.02.2019 12:33

Szybkie alimenty z automatu - rząd przyjął nowelizację prawa rodzinnego

Foto: Adobe Stock

To główne rozwiązanie noweli prawa rodzinnego, którą we wtorek zajął się rząd.

O takie alimenty uprawniony rodzic (zwykle matka) będzie mógł wystąpić, wypełniając formularz. Postępowanie powinno trwać nie dłużej niż 14 dni, nie będą brane przy tym pod uwagę zarobki dłużnika alimentacyjnego. Kwota wymierzana będzie według jednolitego algorytmu w zależności od liczby dzieci i minimalnego wynagrodzenia za pracę w kraju.

Dla porównania średnie alimenty zasądzone w ostatnich dwóch latach to 580–590 zł.

Przyznanie tych jakby ryczałtowych alimentów natychmiastowych nie zamyka drogi do ubiegania się o wyższe już w normalnym procesie, jeśli sytuacja w danej rodzinie, zwłaszcza zobowiązanego do alimentów na to pozwala. Szybki nakaz zapłaty będzie natychmiast wykonalny.

Druga zmiana to wprowadzenie przepisów jasno określających zasady opieki naprzemiennej, polegającej na tym, że dziecko przez pewien czas może być u matki, a następnie u ojca.

Kolejne nowe rozwiązanie to tzw. rodzinne postępowanie informacyjne, które ma być obowiązkowe przed sprawą o separację lub rozwód, kiedy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci. Sędzia będzie informował podsądnych o skutkach ich decyzji i zachęcał do mediacji bezpłatnej i szybkiej, ale dobrowolnej. Postępowanie informacyjne nie będzie jednak prowadzone, np. gdy jeden z rodziców znęcał się nad rodziną i został za to skazany.

W stosunku do rodziców, którzy utrudniają kontakty z dzieckiem (w większości chodzi tu niestety o matki), przewidziano dodatkowe rygory. Takiemu rodzicowi sąd będzie mógł przydzielić asystenta rodziny czy kuratora, a jeśli to nie przyniesie poprawy, może nałożyć karę pieniężną. W dalszej kolejności wkroczy prawo karne. Prokurator po pierwszym przesłuchaniu takiego rodzica będzie mógł wyznaczyć mu okres próbny, a jeśli po tym czasie nie nastąpi poprawa w kontaktach dziecka z drugim rodzicem, to może dojść do nałożenia grzywny albo ograniczenia wolności.

Kolejne przepisy mają umożliwić zdecydowaną reakcję na przypadki naruszania praw dzieci, krzywdzenia ich w rodzinie. Sądy rodzinne będą miały obowiązek zawiadamiania prokuratury o prowadzonych przez nich sprawach na tym tle, jeśli zachodzi podejrzenie zagrożenia dobra dziecka. Gdy już dziecko trafi do sądu rodzinnego, będzie wysłuchiwane w przyjaznych pokojach, zapewniających im swobodę wypowiedzi i poczucie bezpieczeństwa.

– Odnieśliśmy spektakularny sukces w ściągalności alimentów po zaostrzeniu rygorów karnych. To będzie drugi etap reformy – zachwalał projekt minister Zbigniew Ziobro.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność