To niewątpliwie dobra wiadomość dla wielu rodziców. Wyrabianie paszportu raz do roku było bowiem dla wielu z nich uciążliwe. Ponadto spora grupa państw wymaga, by paszport był ważny co najmniej sześć miesięcy od daty przyjazdu na ich terytorium. Skrajnym przykładem są Indie, gdzie wymóg ten wynosi 12 miesięcy.
Problem ten dostrzegł Sejm i postanowił zmienić przepisy. Od soboty będzie można się starać o paszport dla dziecka (poniżej piątego roku życia) na pięć lat, a nie jak do tej pory – na rok.
Przepis o rocznej ważności paszportów obowiązuje od 2006 r. Wcześniej dokumenty dla najmłodszych dzieci były wydawane aż na dziesięć lat.
Nowelizacja obowiązująca od soboty nie zmienia natomiast wysokości opłaty za wydanie paszportu – nadal trzeba będzie zapłacić 30 zł.
Rodzice starszych dzieci będą wyrabiać paszporty dla swoich pociech na tych samych zasadach co dotychczas. Dokumenty te dla dzieci w wieku od pięciu do 13 lat będą ważne przez pięć lat. Z kolei paszporty wydane osobom małoletnim, które ukończyły 13. rok życia, są ważne przez dziesięć lat od daty wydania.