Założenie rodziny to często decyzja na całe życie. Trzeba ją zatem podjąć z dużą rozwagą i namysłem. Przed ostatecznym związaniem się z partnerem węzłem małżeńskim warto poznać wszystkie prawa i obowiązki, jakie się z tym łączą. Dzięki temu łatwiej nowym małżonkom ukształtować wzajemne relacje.
Najważniejsze dobro rodziny
Każdy z małżonków musi pamiętać, że przysługują im równe prawa i ciążą na nich równe obowiązki. Są oni obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Nie może być zatem tak, że jeden z małżonków próbuje narzucić drugiemu własną wolę w jakiejś sprawie rodzinnej, np. zmianie miejsca zamieszkania. Jeżeli małżonkowie nie będą w stanie wspólnie rozstrzygnąć o takich istotnych sprawach rodziny, to każdy z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu. Rozwiązuje ono spór, zastępując zgodę jednego z małżonków.
Niezgodne z prawem są również sytuacje, w których tylko jeden z małżonków ponosi ciężary związane z funkcjonowaniem rodziny, jak np. wychowywanie dzieci czy łożenie na utrzymanie wszystkich domowników. Nie oznacza to oczywiście, że jeden z małżonków nie może wykonywać pracy zarobkowej, a drugi prowadzi gospodarstwo domowe. Są to sytuacje często występujące w praktyce i w pełni dopuszczalne, bowiem w takiej sytuacji każdy z małżonków na swój sposób wzajemnie sobie pomaga i współdziała dla dobra rodziny.
Małżonkowie również powinni pamiętać, że obowiązująca w Polsce zasada monogamii zabrania zawierania nowego związku przez osobę, która już w nim pozostaje. Elementem tej zasady, który chronić ma nierozerwalność małżeństwa, jest ciążący na każdym z małżonków obowiązek wierności. Jego złamanie może skutkować żądaniem rozwodu przez jednego z małżonków z winy drugiego.
Wzajemna pomoc, to obowiązek
W celu utrzymania rodziny małżonkowie są również zobowiązani do wspólnego pożycia. W praktyce oznacza to obowiązek utrzymywaniu ze sobą więzi o charakterze duchowym, fizycznym i gospodarczym.