Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uwzględnił skargę rodziców zastępczych, którym starosta zakwestionował prawo do świadczenia za ostatni dzień pobytu dzieci u nich.
Spór zainicjowała decyzja z maja 2015 r. Starosta orzekł w niej o nienależnie pobranym świadczeniu na dwójkę małoletnich. Uznał, że skoro dzieci zostały przekazane w pieczę preadopcyjną 23 maja, za ten dzień zawodowej rodzinie zastępczej nie należy się świadczenie.
Tego samego zdania było Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego odwołali się rodzice. W ocenie kolegium po wliczeniudnia przekazania dziecka, doszłoby do podwójnego finansowania jego pobytu w pieczy zastępczej.
Tej wykładni nie zaakceptował jednak gdański WSA. Przypomniał, że podstawę rozstrzygnięcia stanowiły przepisy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zgodnie z jej treścią sporne świadczenia i dodatki, przyznaje się od dnia faktycznego umieszczenia dziecka odpowiednio w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka do dnia faktycznego opuszczenia ich przez dziecko. W przypadku gdy przysługują za niepełny miesiąc kalendarzowy, świadczenia oraz dodatki wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do liczby dni pobytu dziecka w danym miesiącu kalendarzowym.
WSA odwołał się do kodeksu cywilnego, zgodnie z którym termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Termin pobierania świadczeń przez rodzinę zastępczą określono: „od dnia faktycznego umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej do dnia faktycznego opuszczenia". A skoro tak, to zdaniem sądu mamy do czynienia z terminem określonym w dniach, a ten kończy się z upływem ostatniego dnia, w którym dziecko przebywało jeszcze w rodzinie zastępczej.