Świadczenie z programu Rodzina 500+ jest wypłacane bez względu na to, czy opiekunowie dzieci pozostają ze sobą w związku, rozwiedli się, czy też nigdy nie byli małżeństwem.
Jeżeli rodzice prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, nie ma praktycznego znaczenia, któremu z nich świadczenie zostanie wypłacone. Inaczej jest, gdy nie pozostają już we wspólnym pożyciu, mają odrębne finanse, a nawet osobno mieszkają. Wsparcie powinno zostać przyznane wówczas temu opiekunowi, który faktycznie na co dzień sprawuje opiekę nad dzieckiem.
Czytaj więcej
Spory pomiędzy rodzicami mają negatywny wpływ na dzieci. Kłótnie najczęściej dotyczą opieki i pieniędzy. Co warto wiedzieć o sprawowaniu władzy rodzicielskiej po rozstaniu?
Ważna uwaga: małoletni musi z nim mieszkać i być na jego utrzymaniu.
Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, jeżeli opieka nad dzieckiem sprawowana jest równocześnie przez oboje rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub jego opiekunów faktycznych, świadczenie wychowawcze wypłaca się temu, kto pierwszy złoży wniosek. Wniosek o przyznanie pieniędzy z programu 500+ może jednak złożyć zarówno były mąż, jak i była żona. Wówczas przeprowadzany jest wywiad środowiskowy, który ma na celu ustalenie, kto naprawdę sprawuje opiekę nad dzieckiem i komu należy się wsparcie.