Trzeba sprawdzać, z kim prowadzi się biznes
Od kilku miesięcy prowadzę własną firmę. Część umów podpisuję z osobami fizycznymi, które również prowadzą działalność gospodarczą. Zdarzyło się już kilka razy, że nie zapłaciły za towar. Teraz mam problemy z odzyskaniem pieniędzy, bo z majątku osobistego dłużników nie mogę się zaspokoić, a nie wiem, czy sąd nada klauzulę wykonalności również przeciwko ich małżonkom.
Możliwość zaspokojenia się z majątku współmałżonka osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest ograniczona. Co innego, gdy małżonek przedsiębiorca zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka. Posiadanie takiej zgody pozwoli na uzyskanie klauzuli wykonalności również w stosunku do małżonka dłużnika (z ograniczeniem jednak jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową). Wierzyciel musi jednak wykazać dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.
Aby uzyskać klauzulę wykonalności, wierzyciel musi wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem (chyba że chodzi o nakaz zapłaty, ten otrzymuje klauzulę wykonalności niezwłocznie po uprawomocnieniu się, a więc bez potrzeby składania wniosku przez wierzyciela).
Za kredyt odpowie drugi małżonek
Czy jeśli małżonek zaciągnął kredyt na potrzeby prowadzonej przez niego firmy, a teraz nie jest w stanie go spłacić i grozi mu ogłoszenie upadłości, mogę być spokojna o nasz majątek wspólny?
Niestety nie. Z przepisów prawa upadłościowego i naprawczego wynika bowiem, że w razie ogłoszenia upadłości jednego z małżonków wspólność ustawowa między małżonkami ustaje z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Majątek wspólny wchodzi do masy upadłości. Przyjmuje się, że majątek wspólny powstały w okresie prowadzenia przedsiębiorstwa przez upadłego został nabyty ze środków pochodzących z dochodów tego przedsiębiorstwa.