Ojciec ma swoje uprawnienia. Grunt, żeby chciał z nich korzystać

Eksperci rekomendują dopłaty pracodawców do zasiłków z tytułu wykorzystywania przez ojców urlopu rodzicielskiego.

Publikacja: 20.06.2023 14:57

Ojciec ma swoje uprawnienia. Grunt, żeby chciał z nich korzystać

Foto: Adobe Stock

Niedługo miną dwa miesiące od wejścia w życie zmian w kodeksie pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 641) związanych z rodzicielstwem i pełnieniem funkcji opiekuńczych, które objęły także ojców. Cel? Zachęcenie ich do aktywnego rodzicielstwa.

- Zmieniono m.in. okres korzystania z urlopu ojcowskiego, ograniczając go do ukończenia przez dziecko dwunastego miesiąca życia. Zmiana ma wpłynąć na aktywnych zawodowo ojców, aby nawiązywali więzi już z najmłodszymi pociechami- mówi Łukasz Kuczkowski, radca prawny z kancelarii Raczkowski.

Czytaj więcej

Work-life balance: Uprawnienia rodziców i ochrona umów w okresie przejściowym

Cały czas natomiast urlop ojcowski trwa 2 tygodnie i jest 100 proc. płatny.

Ale to nie wszystko. Istotnie zmodyfikowano też przepisy o urlopie rodzicielskim. Wynosi on obecnie 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 43 tygodnie w przypadku urodzenia bliźniaków lub większej liczby dzieci.

Dziewięć tygodni z tego wymiaru będzie zarezerwowane dla każdego z rodziców, co w praktyce oznacza, że np. matka dziecka będzie mogła skorzystać maksymalnie z 32 tygodni rodzicielskiego, a pozostałe dziewięć tygodni będzie zarezerwowane dla ojca. Jeśli ten ostatni ich nie wykorzysta, to przepadną, tj. nie przejdą na kobietę.

- Co więcej ojciec będzie miał możliwość korzystania z urlopu rodzicielskiego, już w czasie urlopu macierzyńskiego matki dziecka, podczas korzystania przez nią z urlopu rodzicielskiego oraz w dowolnym okresie, aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat – uzupełnia Łukasz Kuczkowski.

Zdaniem Sylwii Ziemackiej z Rady Fundacji Share The Care to dobra zmiana, która może wpłynąć pozytywnie na zaangażowanie ojców w opiekę.

W ocenie ekspertki, na powodzenie tych regulacji może wpłynąć właśnie fakt, iż uprawnienia rodziców są od siebie w tym wypadku niezależne.

- Przed wejściem w życie nowych przepisów bywało tak, że nawet jak mężczyzna wnioskował o urlop rodzicielski to często dostawał komunikat, że przecież mama jest w domu. A teraz ten argument odpadł, bowiem jeżeli ojciec nie wykorzysta swojego uprawnienia to ono przepada- wyjaśnia.

Problem w tym, że korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez ojca dziecka będzie skutkować przyznaniem zasiłku macierzyńskiego za ten okres w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru. A to, zdaniem niektórych ekspertów, może negatywnie wpłynąć na jego popularność.

-Dopóki wysokość zasiłku będzie niższa niż 100 proc. wynagrodzenia, a ojcowie będą zarabiać więcej niż matki, dopóty mężczyźni nie będą intensywnie korzystali z urlopu rodzicielskiego- mówi mec. Kuczkowski.

Sylwia Ziemacka przyznaje, że idealnie byłoby gdyby zasiłek wynosił 100 proc.

-Pewnie jakąś część mężczyzn może ta kwota zniechęcić- wskazuje Sylwia Ziemacka.

Ekspertka sugeruje jednak rozwiązanie, które może ten problem rozwiązać.

- Przez te 9 tygodni kiedy ojciec jest na urlopie rodzicielskim zobowiązanie do wypłaty zasiłku przejmuje ZUS. To oznacza, że pracodawca w tym czasie nie musi przelewać mu pensji. Namawiamy firmy, żeby dopłacały te 30 proc. ze środków, które w tym czasie oszczędziły. Są już zresztą zakłady, które już to robią- wyjaśnia.

Jak przekonać pracodawców do takich rozwiązań?

- Od firm, u których to funkcjonuje wiemy, że jest to jeden z ulubionych benefitów, bardzo często wykorzystywany. Zakłady, które na sztandarach mają różnorodność i inkluzywność nie powinny nawet z tym polemizować. Jeżeli chcą kształtować świat równych szans to wreszcie zyskały do tego realne narzędzie. Badania pokazują, że to wpływa też na retencję i buduje lojalność względem pracodawcy. Trudno też o lepsze narzędzia, niż urlop rodzicielski, aby mężczyzna mógł rozwinąć umiejętności miękkie- wymienia.

Zdaniem Łukasza Kuczkowskiego we wzmocnieniu aktywnego ojcostwa pomogłoby podział urlopu rodzicielskiego między obu rodziców dziecka po połowie (zastrzeżonej wyłącznie dla każdego z nich).

Ale to nie jedyne uprawnienia, którzy zyskali rodzicie, w tym także ojcowie.

- Dotychczas rodzice dzieci do lat 4 musieli wyrazić zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy oraz delegowanie poza stałe miejsca pracy. W wyniku zmian, wiek dziecka został podniesiony w tych przypadkach do lat 8- przypomina adwokat Paweł Matyja.

Przypomnijmy też, że od 7 kwietnia za sprawą innej nowelizacji k.p.( DzU z 6 lutego 2023 r. poz. 240) uwzględnienie wniosku o pracę zdalną będzie obowiązkowe m.in. zatrudnionego wychowującego dziecko do ukończenia przez nie czwartego roku życia ( zatem także ojca), chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub jej rodzaj.

Karolina Wojtas adwokat z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy podkreśla, że kwestie dotyczące urlopów czy możliwości korzystania z elastycznej organizacji pracy stanowią wyłącznie zachętę dla ojców.

-To oni decydują czy chcą z tego skorzystać- dodaje.

Wskazuje też, że bez zmiany nastawienia pracodawców wobec rodziców (w tym ojców) łączących pracę z rodzicielstwem nawet najlepsze regulacje prawne niewiele pomogą.

Niedługo miną dwa miesiące od wejścia w życie zmian w kodeksie pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 641) związanych z rodzicielstwem i pełnieniem funkcji opiekuńczych, które objęły także ojców. Cel? Zachęcenie ich do aktywnego rodzicielstwa.

- Zmieniono m.in. okres korzystania z urlopu ojcowskiego, ograniczając go do ukończenia przez dziecko dwunastego miesiąca życia. Zmiana ma wpłynąć na aktywnych zawodowo ojców, aby nawiązywali więzi już z najmłodszymi pociechami- mówi Łukasz Kuczkowski, radca prawny z kancelarii Raczkowski.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Jest nowy wyrok TSUE w polskiej sprawie. Upraszcza procesy frankowiczów
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo karne
Marian Banaś składa doniesienie do prokuratury na Elżbietę Witek
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo karne
Jest wyrok Sądu Najwyższego ws. symulacji zabójstwa abp. Jędraszewskiego
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Praca, Emerytury i renty
Ogłoszono listę 10 najbogatszych emerytów w Polsce
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej