Na szybszy proces karny trzeba poczekać

Po dwóch latach reformy procedury karnej rząd poinformuje parlament o jej skutkach.

Publikacja: 30.09.2013 09:19

Na szybszy proces karny trzeba poczekać

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

W piątek Sejm zajmował się poprawkami Senatu do nowelizacji procedury karnej. Senatorowie zgłosili ich aż 27. Większość została przyjęta. Na mocy jednej z nich posłowie  przesunęli termin wejścia w życie zmian o pół roku – na lipiec 2015 r.

Akceptację posłów zyskała też poprawka pozbawiająca radców prawnych  pracujących na etatach w kancelariach  prawa do wykonywania obrony w sprawach karnych. Senatorowie uznali, że skoro w wersji uchwalonej przez Sejm zastrzeżono, iż adwokat pozostający w stosunku pracy nie może wykonywać zawodu, to taki zakaz powinni mieć także  radcy prawni. I w głosowaniu zdecydowano, że się pojawi.

– To nie jest zaskoczenie – mówi „Rzeczpospolitej" Dariusz Sałajewski, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Nie ukrywa jednak, że takich radców jest wielu.

Zgodnie z inną z poprawek senackich przyjętych w piątek przez posłów rząd będzie zobowiązany do przedłożenia Sejmowi i Senatowi informacji o wykonaniu reformy oraz skutkach, jakie ona przyniosła. Chodzi głównie o zakładane przez rząd przyspieszenie procesów karnych o 1/3.

Zaraz po przyjęciu do aresztu więzień musi poznać swoje prawa

Dzięki kolejnej poprawce  zaproponowanej przez senatorów Sejm doprecyzował rolę sądu w przeprowadzaniu dowodów w nowym, kontradyktoryjnym procesie. Dzięki tej zmianie  sąd   będzie mógł przeprowadzić dowód z urzędu tylko w wyjątkowych wypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami.

Już za rok więcej podejrzanych dostanie szansę na ugodę z prokuratorem i wystąpienie do sądu o wymierzenie kary bez przeprowadzania rozprawy. Z takiego przywileju skorzysta  podejrzany o każdy występek, a nie tylko o taki, za który grozi do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Po nowelizacji na dobrowolne poddanie się karze  będzie mógł się zdecydować przed sądem każdy oskarżony. Także ten, któremu zarzucono popełnienie zbrodni zabójstwa.

Z kolei podejrzany, którego nie stać na obrońcę z wyboru, dostanie go z urzędu. Stanie się to możliwe także na etapie postępowania przygotowawczego. Po zmianach sąd  przeprowadzi dowody z urzędu tylko w szczególnych wypadkach. Nie będzie musiał  poszukiwać dowodów winy oskarżonego, gdy prokurator nie kwapi się z ich dostarczeniem.

Większość z pozostałych przyjętych w piątek przez Sejm poprawek miała charakter redakcyjny.

Przed każdą poważniejszą sprawą, czyli taką, która zapowiada się na więcej niż pięć terminów, odbędzie się posiedzenie organizacyjne. Strony dostaną specjalne formularze i wpiszą do nich wszystkie wnioski dowodowe, które mają zamiar składać.

Etap legislacyjny: trafi do prezydenta

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem