Przypomnijmy, że w styczniu 2024 roku prok. Dariusz Barski odebrał pismo prokuratora generalnego Adama Bodnara, w którym stwierdzono, że nie jest on prokuratorem krajowym. Decyzja ta została uzasadniona nieprawidłowym – zdaniem Bodnara – przywróceniem Barskiego do służby prokuratorskiej przez Zbigniewa Ziobrę 16 lutego 2022 r., ponieważ została ona oparta na nieobowiązujących już wówczas przepisach przejściowych Prawa o prokuraturze. Decyzją premiera stanowisko po Barskim zajął na krótko Jacek Bilewicz. Obecnie funkcję tę pełni Dariusz Korneluk.
Doniesienie do prokuratury w tej sprawie złożył Dariusz Barski. Jego zdaniem było to działanie na szkodę interesu publicznego oraz jego prywatnego, zmierzające jednocześnie bezpośrednio do zmiany przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej (zamach stanu). W lipcu 2024 roku śledztwo zostało jednak umorzone. Prokuratura uznała, że „czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego”, tj. nie stanowi przestępstwa „nadużycia władzy" ani „zamachu stanu".
Czytaj więcej
Powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego było skuteczne – uznał Sąd Najwyższy. Nie z...
Sąd o przywróceniu Dariusza Barskiego: Prokurator Generalny mógł mieć uzasadnione wątpliwości
W piątek Prokuratura Krajowa poinformowała, że Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił zażalenia Dariusza Barskiego oraz jego pełnomocnika. Oznacza to, iż postanowienie o umorzeniu śledztwa jest prawomocne.
Jak przekazano w komunikacie, sąd nie podzielił podnoszonego w zażaleniu poglądu, iż „Dariusz Barski stał się podmiotem przestępczych zabiegów, które miały na celu usunięcie go z urzędu Prokuratora Krajowego poprzez ominięcie procedur przewidzianych w ustawie Prawo o Prokuraturze".