MS: Prokurator Krajowy Dariusz Barski zastąpiony przez p.o. Jacka Bilewicza

Prokurator Krajowy Dariusz Barski z dniem 12 stycznia 2024 roku przestaje pełnić swoją funkcję. Wynika to z faktu iż powołanie Barskiego do służby miało zostać dokonane z naruszeniem przepisów i nie wywołało skutków prawnych. Jednocześnie MS poinformowało, że prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.

Publikacja: 12.01.2024 18:02

Prokurator Dariusz Barski

Prokurator Dariusz Barski

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Jak wskazało w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości, były Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, który powołał Barskiego do Prokuratury Krajowej dokonał tego na podstawie przepisu, który już nie obowiązywał. Wobec tego przywrócenie prokuratora Barskiego w dniu 16 lutego 2022 roku nie wywołało skutków prawnych. 

Wobec tego, Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co sprawia, że nie jest możliwe pełnienie przez niego funkcji Prokuratora Krajowego. 

Jego obowiązki będzie tymczasowo realizował sam Prokurator Generalny, Adam Bodnar, który będzie urzędował w siedzibie PK. - W ramach realizowanych jako Prokurator Generalny zadań będzie dbał i czuwał nad sprawnym i prawidłowym funkcjonowaniem Prokuratury Krajowej. Ponadto będzie monitorował proces przystępowania Polski do Prokuratury Europejskiej, przekazało w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Czytaj więcej

Prokurator Dariusz Barski odmawia Adamowi Bodnarowi. Sam nie odejdzie

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało także, że prokurator, który znajduje się w stanie spoczynku nie wykonuje obowiązków służbowych, tak jak robią to ci w stanie czynnym. Mimo tego otrzymują uposażenie, co do zasady nie mniejsze niż 75% uposażenia w stanie czynnym. Prokuratorzy w stanie spoczynku nie mogą być prokuratorami w PK, a tym samym być Prokuratorem Krajowym. 

Zgodnie z informacją Ministerstwa, Dariusz Barski przeszedł w stan spoczynku w 2010 roku, kiedy to doszło do likwidacji Prokuratury Krajowej. Nowe powołanie na stanowiska Prokuratora Krajowego otrzymał od Zbigniewa Ziobry w marcu 2022 roku. 

Czytaj więcej

Premier Morawiecki powołał nowego Prokuratora Krajowego

Kim jest p.o. Prokuratora Krajowego Jacek Bilewicz

Krótko po informacji o Barskim Ministerstwo Sprawiedliwości podało, że premier Donald Tusk powierzył obowiązki pierwszego zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego prokuratorowi Prokuratury Krajowej Jackowi Bilewiczowi. 

To prokurator mający ponad 25 lat doświadczenia.   Bilewicz urodził się 10 sierpnia 1970 roku,   w Tomaszowie Lubelskim. Studia prawnicze  ukończył w 1994 roku na UMCS w Rzeszowie, dwa lata później zdał egzamin prokuratorski. Pod koniec lat 90. został asesorem Prokuratury Rejonowej w Opolu. W 1998 roku został delegowany do Prokuratury Okręgowej w Opolu, gdzie zajmował się przestępczością zorganizowaną.  W latach 2003-2006 był delegowany do Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Kolejnym miejscem pracy była Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu, skąd następnie znów trafił do Prokuratury Krajowej. 

„Pracował na najwyższych szczeblach prokuratury, pokonując przez lata, z sukcesami, pełną ścieżkę awansu. Został doceniony także przez międzynarodowe organizacje, m.in. przez Europejską Sieć Sądową (EJN), która powierzyła mu funkcję Krajowego Korespondenta ESS. Przez lata związany z prokuratorskim stowarzyszeniem „Lex Super Omnia”, gdzie w ostatnim czasie pełnił też funkcję członka zarządu. W 2016 roku został zdegradowany przez Zbigniewa Ziobrę, ówczesnego Prokuratora Generalnego. Trafił wtedy o dwa szczeble niżej w strukturze prokuratury – do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie. Pełnił tam obowiązki do 12 stycznia 2024 roku, kiedy został powołany – na wniosek Dariusza Barskiego, ówczesnego Prokuratora Krajowego – na stanowisko prokuratora Prokuratury Krajowej. Tego dnia Premier Donald Tusk powierzył mu też obowiązki Prokuratora Krajowego.” - czytamy w komunikacie MS.

Jak podawały media, Ziobro zdegradował Bilewicza bez uzasadnienia, co skutkowało pozwem Bilewicza przeciw prokuraturze. Jego zdaniem, celem działań Ziobry było pozbycie się doświadczonych prokuratorów i zastąpienia ich zaufanymi ludźmi ministra, często o gorszych kompetencjach i z krótszym stażem, a sama degradacja była nieformalną karą.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek