Prokurator Dariusz Barski odmawia Adamowi Bodnarowi. Sam nie odejdzie

Prokurator krajowy Dariusz Barski po raz drugi odmówił rezygnacji ze stanowiska - wynika z nieoficjalnych informacji portalu tvn24.pl.

Publikacja: 04.01.2024 09:03

Prokurator krajowy Dariusz Barski podczas konferencji prasowej w Prokuraturze Krajowej w Warszawie

Prokurator krajowy Dariusz Barski podczas konferencji prasowej w Prokuraturze Krajowej w Warszawie

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar rozmawiał w środę z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim o dobrowolnej rezygnacji ze stanowiska. Z informacji portalu tvn24.pl wynika, że Barski odmówił. Miała być to już druga rozmowa na ten temat.

- Nie będę się teraz wypowiadać. Wypowiem się gdy podejmę decyzje personalne — powiedział portalowi Adam Bodnar.

Przypomnijmy, iż pochodzący z Łodzi Barski jest uznawany za zaufanego człowieka byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, Zbigniewa Ziobry. Był m.in. świadkiem na jego ślubie.

Barski wrócił na urząd szefa Prokuratury Krajowej w marcu 2022 roku. Wcześniej sprawował tę funkcję u schyłku rządów PiS w 2007 r. Zakończył urzędowanie, gdy w wyniku przedterminowych wyborów upadł rząd PiS-Samoobrony i LPR. Gdy w 2010 r. za PO-PSL oddzielono rząd od prokuratury, odszedł w stan spoczynku.

W sierpniu ubiegłego roku Sejm uchwalił przepisy, które przekazują Prokuratorowi Krajowemu część uprawnień Prokuratora Generalnego. Ówczesna opozycja przekonywała wtedy, że Zjednoczona Prawica zabezpiecza w ten sposób swoje wpływy w ważnej instytucji na wypadek przegrania wyborów. Prokurator Krajowy może być bowiem odwołany tylko za zgodą prezydenta.

Zgodnie z nowelizacją, Prokurator Krajowy decyduje o sprawach kadrowych w prokuraturze – powołuje i odwołuje szefów prokuratur wszystkich szczebli. Decyduje też o obsadzie Prokuratury Krajowej, w której są obecnie głównie „zaufani” kierownictwa prokuratury.

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego zgodą.

Czytaj więcej

Zaufany człowiek ministra Ziobry może odejść z prokuratury
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność