W sierpniu Sejm ostatecznie uchwalił przepisy, które przekazują Prokuratorowi Krajowemu część uprawnień Prokuratora Generalnego. Opozycja przekonywała wówczas, że Zjednoczona Prawica zabezpiecza w ten sposób swoje wpływy w ważnej instytucji na wypadek przegrania wyborów. Prokurator Krajowy może być bowiem odwołany tylko za zgodą prezydenta.
Jak informował portal OKO.press, wejście w życie nowelizacji nie oznacza jednak utraty wpływów w prokuraturze przez Zbigniewa Ziobrę, który dziś jest Prokuratorem Generalnym. Władza trafi bowiem w ręce obecnego Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, który... był świadkiem na ślubie Zbigniewa Ziobry.
Zgodnie z nowelizacją, Prokurator Krajowy decyduje o sprawach kadrowych w prokuraturze – powołuje i odwołuje szefów prokuratur wszystkich szczebli. Decyduje też o obsadzie Prokuratury Krajowej, w której są obecnie głównie „zaufani” kierownictwa prokuratury.
Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego zgodą.
Czytaj więcej
Sejm ostatecznie uchwalił przepisy, które przekazują Prokuratorowi Krajowemu część uprawnień Prok...