Sprawa Mariki M. Czy sąd mógł zawiesić karę?

Zawieszenie wykonania kary byłoby możliwe, gdyby sąd uznał czyn za przypadek mniejszej wagi – mówi „Rz” dr Piotr Kladoczny, Uniwersytet Warszawski, Helsińska Fundacja Praw Człowieka pytany o decyzję Zbigniewa Ziobry w sprawie Mariki M.

Publikacja: 17.07.2023 20:15

Piotr Kładoczny

Piotr Kładoczny

Foto: tv.p.pl

Zbigniew Ziobro postanowił o wypuszczeniu na wolność Mariki M. skazanej na trzy lata więzienia za próbę wyrwania tęczowej torby o wartości 15 zł. Jej czyn został wcześniej zakwalifikowany jako usiłowanie rozboju o charakterze chuligańskim.

I co pan na to?

Sąd dokonuje ostatecznie kwalifikacji czynu, czyli podciągnięcia go pod określony przepis. Tu uznał, że zachowanie pani Mariki wyczerpywało znamiona przestępstwa rozboju w rozumieniu art. 280 kodeksu karnego. Za rozbój grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. Do tego, jak rozumiem, uznał, że mamy do czynienia z charakterem chuligańskim czynu. Moim zdaniem, choć oczywiście nie znam akt sprawy, takie rozstrzygnięcie się broni. Charakter chuligański ma czyn popełniony publicznie i bez powodu albo z oczywiście błahego powodu. Sąd wymierza za niego karę w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Jeżeli za rozbój grozi od lat 2 do 12 lat pozbawienia wolności, to minimalna kara za popełniony w warunkach chuligańskich wynosi 3 lata. I na tyle skazał sąd panią Marikę.

Czytaj więcej

Marika czeka na prezydenckie ułaskawienie. Ziobro zapowiada skargę do SN

A jeśli to nie jest rozbój? Albo ktoś chce to kwestionować?

Każdy oskarżony po wyroku sądu pierwszej instancji może złożyć apelację w określonym terminie i w ten sposób „zweryfikować” ustalenia sądu. Może kwestionować – sam lub przy pomocy obrońcy – i kwalifikację czynu, i jego chuligański charakter. Może także kwestionować wymiar kary. Pani Marika, o ile wiem, nie złożyła apelacji, więc trzeba przyjąć, że nie sprzeciwiała się ustaleniom sądu. Poszła do więzienia i odbywa karę.

A czy sąd mógł wymierzyć jej karę w zawieszeniu?

Przy takiej kwalifikacji czynu, czyli 280 § 1 k.k., nie było to możliwe. Zgodnie z art. 69 k.k. można zawiesić wykonanie kary nieprzekraczającej 1 roku pozbawienia wolności. Za sam rozbój z art. 280 grożą natomiast co najmniej 2 lata. Nie mówiąc już o tym, że charakter chuligański czynu jest okolicznością sprzeciwiającą się zawieszeniu kary – § 4 art. 69 k.k. Zawieszenie wykonania kary byłoby możliwe, gdyby sąd uznał czyn pani Mariki za przypadek mniejszej wagi (art. 283 k.k.), ale tego nie uczynił. Podkreślę, że te okoliczności mogły zostać podniesione w apelacji. To jest właściwa droga kwestionowania wyroku.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Marika. Lekcja dla sędziów i Zbigniewa Ziobry

Zbigniew Ziobro postanowił o wypuszczeniu na wolność Mariki M. skazanej na trzy lata więzienia za próbę wyrwania tęczowej torby o wartości 15 zł. Jej czyn został wcześniej zakwalifikowany jako usiłowanie rozboju o charakterze chuligańskim.

I co pan na to?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej