Marika czeka na prezydenckie ułaskawienie. Ziobro zapowiada skargę do SN

Zbigniew Ziobro zapowiada skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w sprawie młodej kobiety Mariki M.

Publikacja: 17.07.2023 17:27

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas briefingu prasowego w sprawie skazanej za rozbój Ma

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas briefingu prasowego w sprawie skazanej za rozbój Mariki

Foto: PAP/Marcin Obara

24-letnia Marika usłyszała wyrok 3 lat pozbawienia wolności za usiłowanie rozboju. Poszło o wyrwanie torebki podczas manifestacji LGBT w Poznaniu. Zbigniew Ziobro jest za jej ułaskawieniem. Na razie zdecydował o przerwie w karze dla niej.

Kryminał za wyrwanie torebki

Cała sytuacja miała miejsce w 2020 roku. Wówczas, w Poznaniu, odbywała się manifestacja jednej z organizacji LGBT. Według Ordo Iuris, "w geście sprzeciwu wobec promowania skrajnie lewicowych ideologii, Marika, wraz z trzema innymi osobami, usiłowała wyrwać kobiecie torbę w barwach logotypu ruchu LGBT".

Czytaj więcej

Sprawa Mariki M. Czy sąd mógł zawiesić karę?

21-letnia dziś Marika została oskarżona o domniemane usiłowania rozboju. Została skazana na trzy lata więzienia. Odsiedziała rok. W czerwcu Instytut Ordo Iuris objął pomocą prawną Marikę w postępowaniu o ułaskawienie. Akta za pośrednictwem Prokuratora Generalnego mają wkrótce trafić do prezydenta.

- Wraz z jedną osobą, w geście sprzeciwu wobec promowania skrajnie lewicowych ideologii, usiłowała wyszarpać kobiecie torbę w barwach ruchu LGBT (o wartości 15 zł) - brzmiał zarzut.

Czytaj więcej

Chciała wyrwać tęczową torbę. Ziobro pozwala przerwać karę więzienia

Sąd skazał ją na trzy lata więzienia za usiłowanie rozboju - Sądzę, że czyn zarzucany mojej klientce mógł zostać potraktowany jako wypadek mniejszej wagi – mówi Rzeczpospolitej adwokat Magdalena Majkowska. A ten zagrożony jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Marika odbywała karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym półotwartym (zastrzega by nie podawać nazwy krymiału w którym odbywała karę). Miała, jak do tej pory, czystą kartotekę karną. Studiowała informatykę.

- Udzielała się społecznie, pomagała kombatantom, należała do Ochotniczej Straży Pożarnej - wylicza jej pełnomocnik Magdalena Majkowska.

Ziobro przerywa karę

Na całe zdarzenie zareagował minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Na mocy jego decyzji Marika opuściła więzienie.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Marika. Lekcja dla sędziów i Zbigniewa Ziobry

Powód? Prawo pozwala udzielić przerwy w karze podczas biegu postępowania w sprawie ułaskawienie.

Ziobro zapowiedział też wyciągnięcie konsekwencjivwobec prokuratorów i sędziów, którzy doprowadzili do skazania Mariki. Zdradza, że złoży do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Jej celem ma być - niezależnie od ewentualnego ułaskawienia - podważenie prawomocnego wyroku sądu w Poznaniu.

Czytaj więcej

Sprawa Mariki. Oto treść wyroku wraz z uzasadnieniem

- Jeśli można mówić o rozboju, to ofiarą rozboju padła Marika, którą okradziono z wolności i używano przemocy sądowej po to, żeby wsadzić ją do więzienia - twierdzi Ziobro.

Jak dodaje sąd z przyczyn politycznych i ideologicznych pozbawił młodą kobietę wolności.

- To są rzeczy, które w głowie się nie mieszczą. Z przyczyn politycznych i ideologicznych ludzi zamyka się do więzień - grzmi Ziobro.

- Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że akta sprawy w związku z prośbą o ułaskawienie skazanej, złożoną przez jej rodziców po zaopiniowaniu pozytywnym przez sąd rejonowy, zostały przekazane zgodnie z przepisami, bo tak stanowi przepis, do Prokuratury Generalnej – informuje Aleksander Brzozowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii Poznań Stare Miasto złożyliśmy wniosek do Prokuratora Generalnego o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności do czasu zakończenia postępowania ułaskawieniowego.

Teraz decyzja jest już w rękach prezydenta.

Czytaj więcej

Sędziowie odpowiedzieli ministrowi sprawiedliwości ws. 24-letniej Mariki

24-letnia Marika usłyszała wyrok 3 lat pozbawienia wolności za usiłowanie rozboju. Poszło o wyrwanie torebki podczas manifestacji LGBT w Poznaniu. Zbigniew Ziobro jest za jej ułaskawieniem. Na razie zdecydował o przerwie w karze dla niej.

Kryminał za wyrwanie torebki

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Sądy i trybunały
Seria wyroków kopiuj-wklej. W tle batalia o koncesję dla aptek
Sądy i trybunały
Nowy dyrektor KSSiP: do sądów rzadko przychodzą intelektualiści czy prawnicy
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Prawo rodzinne
Rozwód u notariusza lub przed urzędnikiem USC. Resort Bodnara ma śmiały plan