Marika czeka na prezydenckie ułaskawienie. Ziobro zapowiada skargę do SN

Zbigniew Ziobro zapowiada skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w sprawie młodej kobiety Mariki M.

Publikacja: 17.07.2023 17:27

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas briefingu prasowego w sprawie skazanej za rozbój Ma

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas briefingu prasowego w sprawie skazanej za rozbój Mariki

Foto: PAP/Marcin Obara

24-letnia Marika usłyszała wyrok 3 lat pozbawienia wolności za usiłowanie rozboju. Poszło o wyrwanie torebki podczas manifestacji LGBT w Poznaniu. Zbigniew Ziobro jest za jej ułaskawieniem. Na razie zdecydował o przerwie w karze dla niej.

Kryminał za wyrwanie torebki

Cała sytuacja miała miejsce w 2020 roku. Wówczas, w Poznaniu, odbywała się manifestacja jednej z organizacji LGBT. Według Ordo Iuris, "w geście sprzeciwu wobec promowania skrajnie lewicowych ideologii, Marika, wraz z trzema innymi osobami, usiłowała wyrwać kobiecie torbę w barwach logotypu ruchu LGBT".

Czytaj więcej

Sprawa Mariki M. Czy sąd mógł zawiesić karę?

21-letnia dziś Marika została oskarżona o domniemane usiłowania rozboju. Została skazana na trzy lata więzienia. Odsiedziała rok. W czerwcu Instytut Ordo Iuris objął pomocą prawną Marikę w postępowaniu o ułaskawienie. Akta za pośrednictwem Prokuratora Generalnego mają wkrótce trafić do prezydenta.

- Wraz z jedną osobą, w geście sprzeciwu wobec promowania skrajnie lewicowych ideologii, usiłowała wyszarpać kobiecie torbę w barwach ruchu LGBT (o wartości 15 zł) - brzmiał zarzut.

Czytaj więcej

Chciała wyrwać tęczową torbę. Ziobro pozwala przerwać karę więzienia

Sąd skazał ją na trzy lata więzienia za usiłowanie rozboju - Sądzę, że czyn zarzucany mojej klientce mógł zostać potraktowany jako wypadek mniejszej wagi – mówi Rzeczpospolitej adwokat Magdalena Majkowska. A ten zagrożony jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Marika odbywała karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym półotwartym (zastrzega by nie podawać nazwy krymiału w którym odbywała karę). Miała, jak do tej pory, czystą kartotekę karną. Studiowała informatykę.

- Udzielała się społecznie, pomagała kombatantom, należała do Ochotniczej Straży Pożarnej - wylicza jej pełnomocnik Magdalena Majkowska.

Ziobro przerywa karę

Na całe zdarzenie zareagował minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Na mocy jego decyzji Marika opuściła więzienie.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Marika. Lekcja dla sędziów i Zbigniewa Ziobry

Powód? Prawo pozwala udzielić przerwy w karze podczas biegu postępowania w sprawie ułaskawienie.

Ziobro zapowiedział też wyciągnięcie konsekwencjivwobec prokuratorów i sędziów, którzy doprowadzili do skazania Mariki. Zdradza, że złoży do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Jej celem ma być - niezależnie od ewentualnego ułaskawienia - podważenie prawomocnego wyroku sądu w Poznaniu.

Czytaj więcej

Sprawa Mariki. Oto treść wyroku wraz z uzasadnieniem

- Jeśli można mówić o rozboju, to ofiarą rozboju padła Marika, którą okradziono z wolności i używano przemocy sądowej po to, żeby wsadzić ją do więzienia - twierdzi Ziobro.

Jak dodaje sąd z przyczyn politycznych i ideologicznych pozbawił młodą kobietę wolności.

- To są rzeczy, które w głowie się nie mieszczą. Z przyczyn politycznych i ideologicznych ludzi zamyka się do więzień - grzmi Ziobro.

- Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że akta sprawy w związku z prośbą o ułaskawienie skazanej, złożoną przez jej rodziców po zaopiniowaniu pozytywnym przez sąd rejonowy, zostały przekazane zgodnie z przepisami, bo tak stanowi przepis, do Prokuratury Generalnej – informuje Aleksander Brzozowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii Poznań Stare Miasto złożyliśmy wniosek do Prokuratora Generalnego o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności do czasu zakończenia postępowania ułaskawieniowego.

Teraz decyzja jest już w rękach prezydenta.

Czytaj więcej

Sędziowie odpowiedzieli ministrowi sprawiedliwości ws. 24-letniej Mariki

24-letnia Marika usłyszała wyrok 3 lat pozbawienia wolności za usiłowanie rozboju. Poszło o wyrwanie torebki podczas manifestacji LGBT w Poznaniu. Zbigniew Ziobro jest za jej ułaskawieniem. Na razie zdecydował o przerwie w karze dla niej.

Kryminał za wyrwanie torebki

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Jest nowy wyrok TSUE w polskiej sprawie. Upraszcza procesy frankowiczów
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo karne
Marian Banaś składa doniesienie do prokuratury na Elżbietę Witek
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo karne
Jest wyrok Sądu Najwyższego ws. symulacji zabójstwa abp. Jędraszewskiego
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Praca, Emerytury i renty
Ogłoszono listę 10 najbogatszych emerytów w Polsce
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej