Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił wyrok w sprawie Wenerski przeciwko Polsce. To już drugi wyrok w sprawie E. Wenerskiego stwierdzający naruszenie przez Polskę tegoż przepisu Konwencji. W poprzedniej sprawie Trybunał przyznał skarżącemu zadośćuczynienie w wysokości 3,500 EURO.
Od 1 września 2004 r. do czerwca 2010 r. E.Wenerski kilkakrotnie przebywał w areszcie śledczym w Łodzi, Chełmie oraz w zakładzie karnym w Kluczborku. W skardze do ETPC podniósł przede wszystkim kwestię przeludnienia celi oraz nieadekwatnej opieki medycznej. Skarżył się także na naruszenie prawa do prywatności (art. 8 Konwencji), jednak Trybunał nie stwierdził naruszenia w tym zakresie.
Naruszenia art. 3 Konwencji w zakresie rozpatrywanej sprawy - zdaniem ETPC - obejmuje również prawo do poszanowania życia prywatnego. Trybunał wskazał między innymi, że w celach w których przebywał skarżący na jednego osadzonego przypadało pomiędzy 2 m kw., a 2,4 m kw., bez wydzielonej części sanitarnej. Pomimo stwierdzonych zaburzeń osobowości oraz epilepsji nie został przeniesiony do większej celi, a warunki w niej panujące jedynie nasilały jego ataki.
ETPC uznał, że fakt przeludnienia w celi, niezapewnienia niezbędnej przestrzeni przypadającej na jednego osadzonego oraz wydzielonej części sanitarnej, a także brak zapewnienia odpowiedniej do stanu zdrowia opieki lekarskiej wystarczą, aby stwierdzić, że Polska dopuściła się nieludzkiego i poniżającego traktowania.
W związku z naruszeniem art. 3 Konwencji Trybunał przyznał Skarżącemu kwotę 5 000 euro za doznaną krzywdę.