Z wnioskiem o unieważnienie paszportu Dawida S. wystąpił prokurator rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju. W tym czasie toczyło się śledztwo zawieszone z powodu nieustalenia miejsca pobytu Dawida S. Wydano nakaz tymczasowego aresztowania i list gończy.
Dawid S. wymeldował się z miejsca stałego pobytu w Jastrzębiu-Zdroju we wrześniu 2007 r. Podobno wyjechał do Holandii, ale do tej pory nie ustalono, czy rzeczywiście tam przebywa. Wojewoda śląski, do którego wpłynął wniosek prokuratora, zwrócił się do polskiego konsula w Holandii. Konsul nie miał jednak żadnych danych, że Dawid S. tu mieszka. Wojewoda uznał więc poszukiwanego za osobę o nieznanym miejscu pobytu i ustanowił dla niego kuratora, adwokat Lucynę D.
Decyzjami wojewody śląskiego z 1 listopada 2012 r. i ministra spraw wewnętrznych z 1 lutego 2013 r. paszport Dawida S. został unieważniony. Kurator Lucyna D. zaskarżyła obie decyzje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Jej zdaniem w chwili wszczęcia postępowania prokuratorskiego unieważnić paszport mógł, zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z 2006 r. o dokumentach paszportowych, tylko konsul, a nie wojewoda. Chodzi bowiem o osobę przebywającą za granicą.
Rozmiary emigracji polskich obywateli spowodowały zmianę przepisów
Przedstawiciel ministra spraw wewnętrznych mówił natomiast przed sądem: