Jak czytamy w piśmie ministerstwa, obecnie prowadzone są prace wewnątrzresortowe nad obszerną nowelizacją prawa karnego materialnego, w tym także nad zmianami w zakresie środków karnych. Jednakże co do zasady prace te nie przewidują wprowadzenia obligatoryjnego środka karnego zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej.

Resort dodaje jednak, że przygotowywane zmiany zostały ukierunkowane w taki sposób, by umożliwić orzeczenie również dożywotnio tego środka karnego już w przypadku pierwszego skazania. Zaznacza, że utrzymany został obligatoryjny nakaz dożywotniego orzeczenia środka karnego, o którym mowa w art. 41 § 1a k.k. w przypadku ponownego skazania za tego rodzaju przestępstwa. MS podkreśla również, że przeformułowaniu ulega przedmiot ochrony w przypadku stosowania tego środka, bowiem zostanie wyraźnie zaakcentowane, że będzie on stosowany w przypadku skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej, rozwojowi psychoseksualnemu małoletnich lub obyczajności na szkodę małoletniego.

- Prace te nie zostały jednak zakończone, przewidywane jest przedstawienie projektu do konsultacji społecznych na przełomie 2013 i 2014 roku - zapowiada ministerstwo.

W powyższej sprawie resort wystosował także pismo do Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa Prokuratury, w którym zwrócił uwagę na potrzebę przeprowadzenia szkoleń w zakresie stosowania środków karnych mających na celu ochronę małoletnich.

Jednocześnie Ministerstwo Sprawiedliwości poprosiło rzecznika o udostępnienie analiz dotyczących niedostatecznego stosowania środka karnego z art. 41 § 1a k.k., w celu ewentualnego wykorzystania ich w dalszych pracach resortu.