Kierowcy, którzy mają kategorię B prawa jazdy przynajmniej trzy lata, wsiądą na skutery o pojemności silnika 125 ccm. Z tym że nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami nie określa, czy ustawodawcy chodzi o termin posiadania uprawnień czy o czas, przez jaki ma się dokument prawa jazdy.
To jeden z elementów, na które zwraca uwagę Mariusz Miąsko z Kancelarii Prawnej Viggen, autor analizy projektowanych zmian dla Instytutu Transportu Samochodowego. Jego zdaniem należy dokładnie określić w ustawie moment, od którego płyną te trzy lata, by nie było żadnych wątpliwości.
Zmiany, którymi w tym tygodniu zajmie się Senat, wprowadzają też zasadę, że w razie wymiany prawa jazdy wydanego w innym państwie UE na krajowe konieczne będzie zwrócenie dotychczasowego dokumentu i uzyskanie potwierdzenia danych z europejskiej sieci praw jazdy.
– Tego systemu jeszcze nie ma – zwraca uwagę Miąsko.
Zmiany stanowią też, że gdy gmina zmieni nazwę ulicy, kierowcy będą mogli liczyć, że starostwo obniży im w drodze uchwały opłatę za wydanie nowego dokumentu. Mariusz Miąsko w swojej opinii zaznacza jednak, że obywatel w ogóle nie powinien być obciążany kosztem wydania nowego uprawnienia, jeśli jego wymiana jest wymuszona zmianami administracyjnymi.