Skazani za jazdę po pijanemu, którzy odzyskali prawo jazdy, będą musieli obowiązkowo zamontować w samochodzie blokadę alkoholową, tzw. alcolock. Starosta, wydając decyzję o przywróceniu uprawnień do prowadzenia, umieści w prawie jazdy informację o ograniczeniu do prowadzenia pojazdów wyposażonych w blokadę. Informacja o obowiązku będzie kodowana. Wracający za kółko będzie musiał jeździć z blokadą przez trzy lata. Co to za urządzenie?
Blokada uniemożliwi uruchomienie pojazdu, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekroczy 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześc.
Jak to sprawdzi? Blokada jest połączona z zapłonem, co wymaga od kierowcy poddania się kontroli trzeźwości przed każdym uruchomieniem pojazdu. Używane dziś urządzenia składają się czterech części:
- analizatora oddechu, który mierzy stężenie alkoholu u kierowcy i może przekazać ostrzeżenie, gdy jego dopuszczalny poziom zostanie przekroczony,
- urządzenia umożliwiającego przeprowadzenie kolejnego testu trzeźwości podczas jazdy, większość wymaga jego powtarzania co 20–30 minut. Jeżeli kierowca mu się nie podda, uruchomiony zostanie alarm,