Zobowiązania (wszystkie lub tylko ich część) niespłacone na podstawie planu podziału, sąd uwzględnia w planie spłaty przewidzianym na maksymalnie 5 lat. W planie jest ustalone szczegółowo komu i w jakiej wysokości upadły będzie spłacał dług ze swoich zarobków.
Podczas wykonywania planu spłaty upadły nie może dokonywać czynności prawnych przekraczających granice zwykłego zarządu majątkiem, np. nabywać nowych nieruchomości, samochodów.
Może natomiast zaciągać zobowiązania niezbędne dla utrzymania swojego i osób będących na jego utrzymaniu, z wyjątkiem jednak zakupów na raty lub zakupów z odroczoną płatnością.
Raz w roku, do końca kwietnia, upadły ma obowiązek składać sądowi sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli za poprzedni rok kalendarzowy.
Dołącza do niego kopię rocznego PIT. W sprawozdaniu upadły wykazuje osiągnięte przychody, spłacone kwoty oraz nabyte składniki majątkowe o wartości przekraczającej dwukrotność minimalnego wynagrodzenia.
Po wykonaniu planu spłaty wierzycieli upadły może złożyć do sądu wniosek o umorzeniu niezaspokojonych zobowiązań upadłego oraz o zakończeniu postępowania upadłościowego.
Procedura upadłości konsumenckiej jest skomplikowana i dostępna pod warunkiem spełnienia wyśrubowanych wymagań ustawowych. Z tego powodu przygotowanie wniosku o upadłość warto zlecić profesjonaliście – adwokatowi lub radcy prawnemu. Po przeanalizowaniu sytuacji z prawnikiem może się okazać, że korzystniejsze niż upadłość konsumencka będzie samodzielne spieniężenie własnego majątku i spłacenie długów.
* Nie oczekuj, że sąd ogłosi bankructwo
* Upadły nie musi się rozliczać z fiskusem
* Ogłosiłeś upadłość, zapomnij o weselu
* Czy hazardzista może upaść?
* Rolnik nie może upaść, czyli o dyskryminacji mimo woli
Więcej w temacie » Upadłość konsumencka