Placówki medyczne muszą mieć lądowiska dla helikopterów dopiero 1 styczna 2017 r. Takie zmiany wynikają z noweli rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Nowe przepisy wchodzą w życie 26 grudnia 2013 r.
Ministerstwo Zdrowia w ostatniej chwili postanowiło odroczyć termin, do którego szpitale są zobowiązane wybudować lądowiska dla helikopterów. Według wcześniejszych przepisów musiałyby je mieć 1 stycznia 2014 r.
W połowie 2013 r. było już wiadomo, że nie wszystkie zdążą. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zaledwie 53 na 214 placówek zobowiązanych do posiadania lądowiska będą miały je już gotowe do końca roku. A 12 w ogóle nie planuje takiej inwestycji.
Duży kłopot z budowaniem lądowisk cały czas mają szpitale powiatowe, ta inwestycja kosztuje bowiem nawet 1 mln zł. Ich budżety zwykle są bardzo napięte. Część dyrektorów szpitali uważa także ten wymóg za bezsensowny. Dla niektórych lecznic lądowiska będą bowiem bezużyteczne. Buntują się zwłaszcza szpitale powiatowe, bo uważają, że ciężko chorych transportuje się od razu do wojewódzkich szpitali specjalistycznych i helikoptery nie będą u nich lądowały.
Kłopot z budową lądowisk mają też szpitale wojewódzkie. Jeśli są zlokalizowane w środku miasta, nie ma gdzie umieścić lądowiska. Zostaje tylko dach szpitala.