Zmiany w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego: zostanie przywrócone kształcenie w zawodzie technik optyk

Będzie można się uczyć ?w zawodzie technik urządzeń dźwigowych ?oraz technik chłodnictwa ?i klimatyzacji.

Publikacja: 13.05.2014 07:41

Od września 2015 r. zostanie przywrócone kształcenie w zawodzie technik optyk w dwuletniej szkole policealnej. Zostanie natomiast zniesiona możliwość nauki w szkole policealnej w zawodzie technik pojazdów samochodowych.

Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

W roku szkolnym 2015/ 2016 zostanie przeprowadzona ostatnia rekrutacja osób chcących zostać opiekunką dziecięcą, asystentką stomatologiczną i technikiem farmaceutycznym. Po wejściu w życie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech obniżono bowiem wymagania. Kwalifikacje personelu mogą być niższe – wystarczy przejść 280-godzinne szkolenie. Nie trzeba już kończyć dwuletniej szkoły policealnej, by zostać opiekunką dziecięcą. Kształcenie farmaceutów odbywać się będzie natomiast wyłącznie na studiach. Aptekarze niechętnie zatrudniają bowiem osoby po szkole policealnej.

W odniesieniu do zawodu asystentka stomatologiczna minister zdrowia poinformował, że zakres innej profesji – higienistki stomatologicznej – jest szerszy i obejmuje zadania zawodowe asystentki. Nie ma więc sensu szkolić w dwóch profesjach.

Na wniosek ministra gospodarki do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego wprowadzono nowe: technik chłodnictwa i klimatyzacji oraz technik urządzeń dźwigowych. Przedsiębiorcy sygnalizowali bowiem, że na rynku pracy jest deficyt takich specjalistów z wykształceniem średnim. Szacuje się np., że na eksploatowanych obecnie 80 tys. dźwigów mniej więcej połowa wymaga konserwacji.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo