E-podręczniki humanistyczne i przyrodnicze

Wczoraj na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Przyrodniczym zaprezentowano kolejne e-podręczniki.

Publikacja: 01.07.2014 14:20

Zgodnie z rządowym programem "Cyfrowa szkoła" do 2015 r. ma powstać 18 e-podręczników do 14 różnych

Zgodnie z rządowym programem "Cyfrowa szkoła" do 2015 r. ma powstać 18 e-podręczników do 14 różnych przedmiotów do wszystkich etapów nauki

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Podstawową formą publikacji e-podręczników jest platforma internetowa, można z nich korzystać za pomocą praktycznie dowolnego urządzenia z dostępem do sieci: komputera osobistego, tabletu czy nawet telefonu komórkowego. Osoby z ograniczonym dostępem do Internetu mogą używać e-podręczników w formatach EPUB dla e-czytników oraz PDF.

Biologia, geografia i przyroda

Spójne założenia przyjęte dla wszystkich e-podręczników do przedmiotów przyrodniczych to m.in.: jednolita i powtarzalna struktura lekcji, narzędzia dydaktyczne wykorzystujące specyfikę e-podręcznika, dobrane pod kątem wzbudzania w uczniu ciekawości poznawczej, kształtowania samodzielności i myślenia naukowego.

Nauczycielom natomiast zapewniają obudowę dydaktyczną obejmującą program nauczania, konspekty wybranych lekcji, karty pracy uczniów, sprawdziany do ewaluacji lekcji, testy sprawdzające.

Język polski, historia i WOS

Na Uniwersytecie Wrocławskim zaprezentowano fragmenty e-podręczników z przedmiotów humanistycznych. Nad ich przygotowaniem czuwa kilkudziesięcioosobowy zespół specjalistów z tejże uczelni.

W założeniach e-podręczników z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie znalazła się koncepcja metodyczna, teksty, zdjęcia, multimedia oraz wygląd podporządkowany użyteczności i atrakcyjności zajęć prowadzonych przez nauczycieli.

- Bardzo ważne jest pokazywanie tego, co wyróżnia e-podręczniki: bogactwo ilustracji, łatwość wyszukiwania, czy zadania interaktywne. Uczniowie będą mogli z nich korzystać na różnych urządzeniach, nawet w drodze do szkoły – powiedziała dzisiaj minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Uczniowie niepełnosprawni

Unikatową cechą e-podręczników opracowywanych w projekcie jest ich przystępność dla uczniów niewidomych, niedowidzących, niedosłyszących. Ponieważ spełniają one założenia normy WCAG 2.0, przyczynią się do zmniejszenia nierówności w dostępie do edukacji dla osób ze schorzeniami narządów zmysłów.

Założenia

Docelowo opracowane zostaną 64 darmowe e-podręczniki do 14 przedmiotów na wszystkich etapach nauki, począwszy od podstawówki, kończąc na szkołach ponadgimnazjalnych. Na platformie www.epodreczniki.pl znajdzie się także ponad 2,5 tys. różnych zasobów edukacyjnych.

Na platformie znajdzie się także miejsce, gdzie będzie można znaleźć m.in. przykładowe scenariusze zajęć. Stworzona ma być też możliwość integracji z innymi środowiskami, np. e-dziennikami, czy platformami e-learningowymi.

Z e-podręczników będzie można korzystać zarówno online, jak offline, przez ściągnie ich na komputer czy czytnik e-booków. Korzystanie z nich będzie też możliwe przy użyciu urządzeń o różnych parametrach technicznych i systemach operacyjnych. Wszystkie e-podręczniki, z wyjątkiem przeznaczonego do edukacji wczesnoszkolnej (ze względu na rodzaj zamieszczonych w nim materiałów interaktywnych), będą miały wersję do druku.

Podstawową formą publikacji e-podręczników jest platforma internetowa, można z nich korzystać za pomocą praktycznie dowolnego urządzenia z dostępem do sieci: komputera osobistego, tabletu czy nawet telefonu komórkowego. Osoby z ograniczonym dostępem do Internetu mogą używać e-podręczników w formatach EPUB dla e-czytników oraz PDF.

Biologia, geografia i przyroda

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem