Podstawową formą publikacji e-podręczników jest platforma internetowa, można z nich korzystać za pomocą praktycznie dowolnego urządzenia z dostępem do sieci: komputera osobistego, tabletu czy nawet telefonu komórkowego. Osoby z ograniczonym dostępem do Internetu mogą używać e-podręczników w formatach EPUB dla e-czytników oraz PDF.
Biologia, geografia i przyroda
Spójne założenia przyjęte dla wszystkich e-podręczników do przedmiotów przyrodniczych to m.in.: jednolita i powtarzalna struktura lekcji, narzędzia dydaktyczne wykorzystujące specyfikę e-podręcznika, dobrane pod kątem wzbudzania w uczniu ciekawości poznawczej, kształtowania samodzielności i myślenia naukowego.
Nauczycielom natomiast zapewniają obudowę dydaktyczną obejmującą program nauczania, konspekty wybranych lekcji, karty pracy uczniów, sprawdziany do ewaluacji lekcji, testy sprawdzające.
Język polski, historia i WOS
Na Uniwersytecie Wrocławskim zaprezentowano fragmenty e-podręczników z przedmiotów humanistycznych. Nad ich przygotowaniem czuwa kilkudziesięcioosobowy zespół specjalistów z tejże uczelni.
W założeniach e-podręczników z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie znalazła się koncepcja metodyczna, teksty, zdjęcia, multimedia oraz wygląd podporządkowany użyteczności i atrakcyjności zajęć prowadzonych przez nauczycieli.