Na pierwszym posiedzeniu, pewnie jeszcze tego samego dnia, Sejm pod przewodnictwem wyznaczonego przez prezydenta marszałka seniora, wybierze marszałka Sejmu i wicemarszałków (bezwzględną większością głosów) a głosowanie będzie raczej do skutku.
Być może tego samego dnia (a na pewno na tym pierwszym posiedzeniu Sejmu) premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję rządu, którą prezydent przyjmuje, powierzając mu dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.
Następnie w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu, ale może to nastąpić szybciej, prezydent desygnuje premiera, który proponuje skład rządu i prezydent powołuje Radę Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów oraz odbiera przysięgę od członków nowego rządu.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda podsumował swe konsultacje z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą reprezentowane w nowym Sejmie. Poinformował, że jest dwóch kandydatów na premiera - Mateusz Morawiecki i Donald Tusk - oraz że pierwszym dniem posiedzenia nowego parlamentu ma być poniedziałek 13 listopada.
Przełom listopad-grudzień
Następnie premier ma 14 dni na przedstawienie Sejmowi programu działania rządu z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Nastąpić to może w pierwszej połowie grudnia.