SN oddalił skargę Trzeciej Drogi na liczenie głosów za granicą

Sąd Najwyższy nie dopatrzył się zagrożenia dla utraty głosów z zagranicy przez wymóg przekazania wyników w ciągu 24 godzin do kraju pod rygorem ich nieuwzględnienia.

Publikacja: 11.10.2023 07:21

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe j zaskarżył wymóg przekazania wyników głosowania w obwodowych komisjach wyborczych działających poza granicami RP w ciągu 24 godzin od momentu zakończenia głosowania.

Pod presją czasu

Komitet ten wystąpił do SN o uchylenie dwóch uchwał Państwowej Komisji Wyborczej z 3 października b.r., z wytycznymi dla obwodowych komisji wyborczych, w sprawie przeprowadzenia głosowania w obwodach utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich oraz zadań związanych z ustaleniem wyników głosowania i wyborów oraz wyniku referendum (uchwały nr 226/2023 i 227/2023).

Wytyczne PKW dotyczą art. 230 par. 2 Kodeksu wyborczego, który stanowi, że jeżeli właściwa okręgowa komisja wyborcza nie uzyska wyników głosowania w obwodach głosowania za granicą albo na polskich statkach morskich w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania, głosowanie w tych obwodach uważa się za niebyłe.

Na ryzyko utraty tych głosów wskazywał już wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

Czytaj więcej

Wybory 2023. RPO pisze do PKW. Chodzi o liczenie głosów

PKW nie może zmienić ustawy

Sąd Najwyższy w składzie sędziowie: Marek Dobrowolski, Tomasz Demendecki i Aleksander Stępkowski, uznał jednak, że wytyczne PKW w tym zakresie prawidłowo realizują jednoznaczne postanowienie art. 230 § 2 Kodeksu wyborczego, a modyfikacja wytycznych w kierunku sugerowanym przez skarżący Komitet oznaczałaby niekonstytucyjną ingerencję PKW w materię zastrzeżoną dla ustawodawcy. Aktem wykonawczym jakim są uchwały PKW, nie można modyfikować treści powszechnie obowiązujących przepisów ustawy.

SN wskazał nadto, że tożsame rozwiązanie funkcjonuje już od 30 lat i nigdy nie było kwestionowane, nigdy też nie było konieczności jego zastosowania, a prawdopodobieństwo, że stanie się tak obecnie jest relatywnie niższe, gdyż o blisko 30 proc. zwiększono liczbę obwodowych komisji wyborczych poza granicami kraju (z 320 do 417). Art. 230 par. 2 daje zaś gwarancję, że potencjalne problemy z przekazaniem wyników głosowania Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie, z niewielkich obwodów zorganizowanych poza granicami kraju, często w obszarach targanych konfliktami lub nawiedzanych klęskami żywiołowymi, nie zablokują na bliżej nieokreślony czas ustalenia wyników wyborów i referendum w skali całego państwa. Sam skarżący dostrzega zresztą takie niebezpieczeństwo.

Jednocześnie, ocena prawidłowości ewentualnego zastosowania art. 230 § 2 może zostać dokonana przy rozstrzyganiu o zasadności protestów wyborczych i wzięta pod uwagę przy orzekaniu w przedmiocie ważności wyborów - dodał skład orzekający SN.

Sygn. akt I NSW 75/23

Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe j zaskarżył wymóg przekazania wyników głosowania w obwodowych komisjach wyborczych działających poza granicami RP w ciągu 24 godzin od momentu zakończenia głosowania.

Pod presją czasu

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP